| SingleForOne a întrebat:

Cei care finalizează facultatea de științe economice, înseamnă că absolventul se poate numi ECONOMIST, în sens general, datorită numele științei?

La toate job-urile din Romania, cel puțin în privat, descrie activitățile și cunoștințe specifice contabile. Sunt activități și cunoștințe diferite. Job-urile de "Economist" din străinătate sunt descrise altfel, dar punctual pentru activitățile potrivite.

Dacă ar fi să mă angajez în România vreo 3 ani, apoi să ma angajez în străinătate unde îmi va cere CV și scrisoare de recomandare, cei din străinătate vor spune că n-am lucrat ca economist vreodată, ci am lucrat ca, contabil. Totodată aș putea crede că în România un job poate să aibă activități cât 2-3 job-uri într-unul. În străinătate s-ar considera corupție, a forța pe cineva să facă lucruri multiple care nu țin de calitățile lor, dar la noi s-ar considera ceva normal, și ar fi ciudat să crezi altceva.

În facultate nu am făcut specializarea de contabil, ci administrator de afaceri (ceea ce poate fi mult mai asemănător cu activitățile specifice unui "Economist"), și am avut maxim 3 cursuri ce au legătură cu, contabilitatea/fiscalitatea.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din facultate iesi ca economist, cu specializarea de... (administrator de afaceri).
Asemanator cu facultatea de medicina, de unde iesi medic, cu specializarea de...