| syjey a întrebat:

Cine imi explica si mie ce s-a intamplat cu Bacul sau cu media din liceu ori examenul de admitere am inteles ca s-a schimbat ceva, dar ce?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Nu se va mai tine cont de notele din liceu, admiterea in facultate se face doar in functie de notele de la bacalaureat sau/si examenul de admitere. Mi se pare corect.
http://www.ziare.com/articole/admitere+facultate+2012

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uite ce a spus ministrul de la MECTS, citez:
"În ceea ce priveşte al treilea punct, Ministerul Educaţiei încearcă să clarifice în acest moment cum se realizează admiterea în universităţi. Practic, autonomia universitară este cea care permite universităţilor să ia decizia în privinţa admiterii, fie că este vorba despre licenţe, fie că este vorba de masterat sau de doctorat. Ceea ce spune ordinul ministrului este că universităţile pot să opteze pentru probe scrise, examenul clasic de admitere, iar noi încurajăm cele mai bune universităţi din România, cele mai performante, să ia decizii pentru reintroducerea unor probe scrise. Pe de altă parte, în situaţia în care, anul trecut, bacalaureatul a fost riguros, în care şi anul acesta ministerul s-a angajat că va păstra aceeaşi rigoare, considerăm că universităţile se pot baza şi pe notele sau pe media generală obţinută la bacalaureat pentru că bacalaureatul este un examen naţional, este un examen de competenţă şi de maturitate, este un examen care îi selectează pe cei care pot şi doresc să meargă mai departe în învăţământul superior. De aceea, în conformitate cu autonomia universitară şi lăsând la latitudinea universităţilor să ia deciziile, ministerul afirmă că admiterea poate fi făcută, fie prin examene scrise, prin probe orale, fie pe baza mediilor de la bacalaureat. Ordinul despre care am vorbit interzice folosirea mediilor din timpul anilor de studii la calcularea unor note, deoarece s-a constatat că există diferenţe mari între licee. Cu alte cuvinte, o medie de 9 la un liceu poate să însemne mai mult sau mai puţin decât o medie de 8 la alt liceu. Încă o dată: este vorba despre rezultatele din timpul anilor de liceu. Practic, admiterea în acest an rămâne la decizia universităţilor, la decizia fiecărei facultăţi. Ne putem aştepta ca într-o universitate unele facultăţi să ia decizia în privinţa unui examen scris sau oral de admitere, iar alte facultăţi să ia în considerare doar nota de la bacalaureat sau anumite note de la bacalaureat sau o combinaţie între cele două posibilităţi." Numai bine!

| mesabbsta a răspuns:

Media din anii de liceu nu va mai conta absolut deloc, la intrare va conta doar nota de la bacalureat si un examen scris/oral pe care il dai la admitere happy