| Melissaasdfghjkl a întrebat:

Cine imi poate da detalii despre ce trebuie sa contina un portofoliu pentru arhitectura si ce ar trebui sa fac ca sa ma pregatesc?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Te referi la admiterea la liceu sau la facultate?

Oricum, bănuiesc că te referi la admiterea la facultate :)

N-ai precizat din ce localitate...
Vezi mai jos, spre exemplu, detalii despre admiterea la Facultatea de Arhitectură de la Universitatea de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu" Bucureşti :

"(9) Examenul de admitere în Universitatea de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu" constă în următoarele probe, diferenţiate pe Facultăţi:
(9a) La Facultatea de Arhitectură (pentru toate specializările - conform ANEXA 1)
Concursul de admitere va consta dintr-o proba unică de DESEN (desen liber şi tehnic), specifică domeniului şi specializării, prin care se urmăreşte în principal testarea următoarelor calităţi ale candidaţilor:
- aptitudini specifice: percepere spaţială, creativitate, imaginaţie;
- cultură generală de specialitate;
- capacitatea de reprezentare geometrică în plan şi în spaţiu.
Proba de DESEN (desen liber si tehnic) va cuprinde un număr de exerciţii, cu pondere de apreciere egală sau diferită, care se vor redacta pe o singura coală (foaie) de desen cu dimensiunile de cca. 50 x 70 cm, într-o tehnică de reprezentare (creion grafit sau/şi creion colorat) precizată în subiectul de concurs.
Prin desenul liber, de observaţie şi / sau imaginaţie, se urmăreşte testarea aptitudinii de a percepe, a înţelege şi reprezenta un subiect, un obiect, un grup de obiecte, elemente ale spaţiului construit, iar prin desenul tehnic se urmăreşte testarea capacităţii de a înţelege şi reprezenta în mod corect şi explicit volume geometrice sau forme spaţiale, folosind desenul ca pe o convenţie tehnică de reprezentare.
Candidații declarați admiși în urma concursului de admitere la Facultatea de Arhitectură pot opta pentru Programul de Studii în Limba Engleză. Aceștia vor susține o probă eliminatorie (examen oral) de competențe lingvistice pentru limba engleză, notată cu Admis/Respins. (detaliile sunt prezentate in Capitolul V, 7.1 )." - SURSA = "Regulament admitere 2015" de la linkul oficial :
https://www.uauim.ro/admitere/2015/Regulament%20admitere%202015.doc

https://www.uauim.ro/admitere/

Toate cele bune!