| stefan2001stefan a întrebat:

Cine stie ce trebuie sa fac ca sa ajung doctor sau ce facultate fara taxa foarte buna imi recomandati?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu poti faci o facultate de medicina fara sa platesti? daca e baiat constincios si prinde loc la buget si nu il pierde nu trebuie sa dea niciun ban

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa faci o facultate de medicina care sa aiba si locuri finantate de buget (spre ex Carol Davila din Bucuresti). Daca te duci la Maiorescu trebuie sa platesti pentru ca au numai locuri cu taxa si nici carte nu vei face cine stie ce(acolo dai banul, iei diploma si cam atat, nu ramai cu mare lucru). La Davila trebuie sa inveti an de an ca sa ramai la buget, sau daca ai medii foarte mari (>9.50) iei si bursa. Specializarea ti-o alegi la rezidentiat. Atentia insa, daca ai admiterea la medicina generala nu poti alege stomatologie sau invers. Generala vs. stoma alegi de la admitere. Avantajul la generala e ca apoi poti iesi oirce specializare in afara de stomatolog... deci de poti face chirurg, geriatru, psihiatru, anatomopatolog, medic de familie, etc

| OnuOnulică a răspuns:

Facultatea de medicina.
O facultate destul de buna de medicina e Titu Maiorescu sau Carol Davila

Nu ai cum sa faci o facultate fara de medicina fara sa platesti.

| suntserios a răspuns (pentru OnuOnulică):

De ce nu poti faci o facultate de medicina fara sa platesti? daca e baiat constincios si prinde loc la buget si nu il pierde nu trebuie sa dea niciun ban

| nechiforboss a răspuns:

Ca sa ajungi doctor trebuie sa faci facultatea de medicina, specializarea ti-o alegi tu... dupa ce te atrage cel mai mult(medicina dentara, ginecologie, medicina veterinara, etc.)

| PeFuga a răspuns (pentru nechiforboss):

Pentru medicina veterinara se face facultatea de zootehnie, sectia respectiva.
Medicina dentara este sectie separata la facultatea de medicina. Se fac 6 ani, iesi stomatolog cu drept de practica. Eventual faci rezidentiat pe o specializare stomatologica (ortodontie, parodontologie, ednodontie etc). Pentru celelalte specializari (ginecologie, chirurgie, dermatologie, gastroenterologie etc etc) se face facultatea de medicina generala si apoi, la rezidentiat te specializezi pe ce vrei (si pe ce prinzi). Apoi abia esti medic cu adevarat. Tin sa mentionez asta pentru ca, daca acelasi lucru ai vrut sa spui si tu, nu e deloc clar (se intelege ca la o facultate de medicina din anul 1 iti alegi daca vrei veterinara sau pediatrie sau ortopedie...) happy