| romina_7963 a întrebat:

Credeti ca este grea meseria de profesor?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Trebuie sa-ti placa intr-adevar, foarte mult. Trebuie sa iubesti copiii, trebuie sa te tii permanent la curent cu toate noutatile, ca nu stii niciodata ce intrebari le trec prin cap.
Trebuie sa te lupti cu mentalitatile, cu parintii, cu lipsa de logica a sistemului, sa fii capabil sa lasi deoparte problemele personale (care sunt al naibii de multe) si sa dai totul din tine.
Stii ce mare satisfactie ai atunci cand te intalnesti cu un fost elev care, peste ani, si-a ales meseria de profesor?

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca da. Doar daca iti plac copiii foarte mult, esti o persoana echilibrata si stii sa iti lasi frustrarile la usa scolii, poti sa o faci si sa iti si placa. Cand faceam practica pentru facultate, am predat de cateva ori unei clase de a zecea. E greu sa le mentii atentia treaza, trebuie sa te adaptezi nevoilor lor, varstei lor, sa le vorbesti in limbajul lor. Altfel, degeaba le predai "dupa programa" daca oricum nu isi vor aminti nimic peste 10 ani. Eu am mers pe o metoda interactiva, am moderat dezbateri, joculete etc. Mi s-a parut ca asa or sa invete mai rapid ce sunt "perceptiile" decat daca le predau structurat dupa manual.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu cred numai ca trebuie sa inveti bine pentru a ajunge profesor si chiar este o meserie foarte frumoasa happyAi program scurt, inveti copii unele lucruri, ai vacanta odata cu ei...love struck E distractiv happy

cami
| cami a răspuns:

In ziua de azi? daaaaa laughing. Dar in acelasi timp este si frumoasa happy. Curata, placuta, program scurt, pauza cafea, tigara...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu cred ca este o meserie grea... Daca iti place sa lucrezi cu copiii o sa fie perfect... o sa ai o gramada de hartii de facut, dar in rest e ok. Ce e urat este ca nu prea ai material didactic si salariile sunt mici.

| deutza_3149 a răspuns:

Nu e grea. Trebuie sati placa copii, sa fii calm si creativ

| scootsie a răspuns:

Si da si nu... Daca te gandesti la lungile vacante ale lor... Dar responsabilitatea educatiei nu e usoara...Trebuie sa fii pasionat in ceea ce faci si atunci cu siguranta te descurci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă te reprezintă, nu este grea.
Trebuie să fii foarte calmă, un psihic echilibrat.
Succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca m-am nascut pentru a fi dascal si, cu toate acestea, acum doi ani am demisionat renuntand la titularizare...adica la tot ceea ce au mentionat d-nele dinainte ca fiind minunat(program scurt?, cafea?, tigara?)daca asta iti spune ceva!
Singurul lucru pe care il regret si care imi aduce lacrimi in ochi de fiecare data este gandul la copii! In rest, duca-se toate"facilitatile" mentionate mai sus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce scoala nimeresti, de periferie, cu tigani, de centru cu copii de familie buna.In general, copiii, de orice conditie, nu mai au chef de invatat, sunt alte lucruri care le trezesc interesul; sunt indisciplinati. Daca pui suflet, iti ies peri albi incercand sa scoti ceva din ei. Daca ai variante mai bune, alege altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am raspuns la intrebare...scuza-ma! Ca pentru orice meserie al carei scop e unul de a crea, si aici trebuie transpiratie si inspiratie...este grea, frumoasa si plina de satisfactii, daca poti face abstractie de neaveniti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dar cere multa daruire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuuuuu... Daaaaaaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti spune ca e grea, dar e si foarte frumoasa!

| emima a răspuns:

Eu cred ca e grea meseria asta de profesor mai ales daca dai de niste elevi...obraznic.si nici salariu nu e convenabil

Răspuns utilizator avertizat
| el3ctronizenT a răspuns:

Daaaa!
cred ca trebuie sa ai o minte de otel si o rabdare de fier (daca se poate spune asa tongue )