| blackumafia a întrebat:

Cum ajung medic oftalmolog, dupa ce termin medicina?

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Dupa ce termini facultatea de medicina generala, care dureaza 6 ani, dai un examen pe care daca il iei devii medic rezident pe specialitatea aleasa(in cazultau, oftalmologia). Apoi dupa 5 ani,cat dureaza rezidentiatul, mai dai un examen si daca il iei devii medic specialist in oftalmologie(adica poti sa lucrezi singur fara supravegherea altui medic, ai dreptul la parafa si la decizii proprii)

| a1doru a răspuns:

Faci rezidentiatul si devii medic specialist. dupa aia, mai ai ceva de tras pana sa devii medic primar[asta, numai daca vrei]

| 4b a răspuns:

Iti iei rezidentiatul la oftalmo...