| anonim_4396 a întrebat:

Cum ajungi manager hotelier sau manager mancare si bauturi pe vas de croaziera? adica dupa liceu ce facultate trebuie sa faci? sau nu trebuie facultate? va rog sa-mi raspundeti cat mai repede!

4 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Pentru a deveni manager iti trebui neaparat studii superioare. Acum depinde de firma angajatoare daca vor o anumita facultate. In cadrul facultatii de economie de la univ. al.i.cuza iasi, este specializarea economia comertului, turismului si serviciilor.

Parerea mea e ca nu conteaza facultatea. In general, pentru angajatori conteaza sa fi terminat o facultate, sa ai experienta in domeniu.

| EUSIATIT a răspuns:

Trebuie sa stii si tu ceva dar cel mai important sa ai bac luat si sa stii fff bine o limba straina pe linga [corsurile sau scoala de barman ospatar etc ] sa ai un fizic placut cocheta bla bla. deci cam astea sunt o parte din conditii. daca ai si facultate e ok dar nu asa doar ca ai studii practica mai ca teoriue suntem satui.

| Dianna a răspuns:

Faci cursuri la firma angajatoare timp de 2 sau 3 saptamani apoi o sa iti faca un contract - pe minim 3 luni - iar apoi ai liber sa muncesti pe vas.nu stiu daca ajungi direct manager laughing dar oricum ai o groaza de cursuri pentru care sa optezi. bafta!

| DianaB a răspuns:

Trebuie sa faci turismul, dar nu neaparat.in afara, nu iti trebuie facultate pentru asa ceva.plus ca se castiga super.peste 1200 euro.trebuie in schimb-daca vrei pe vas de croaziera, sa stii limbi straine-cat mai multe, cu atat mai bine.cresc sansele.