| EmilTraian95 a întrebat:

Cum as putea in tara ca student sa strang cat mai repede 15.000 de lei? In ce domeniu sa lucrez sau ce cursuri sa urmez sa pot muncii dupa facultate?

8 răspunsuri:
| SuciuFlo a răspuns:

Gastronomie, informatica, inginerie tehnica. Un cursant care gaseste un restaurant si incepe sa munceasca are bacsis 100 de euro pe noapte in Romania, cam asta e media. La inginerie tehnica poti sa mergi prin concerte cu sunetistii si acolo se castiga destul, iar la informatica e destul de simplu daca stii ce sa faci cu sum sa-ti vinzi munca.
Funda?

| KodrutZ a răspuns (pentru SuciuFlo):

Hahaha, bacsis de 100 de eur pe noapte, e buna asta.

| SuciuFlo a răspuns (pentru KodrutZ):

Cat timp ai lucrat in plin sezon ca bucatar sau ospatar? poate crezi ca e o gluma, dar e o munca luata in serios

| KodrutZ a răspuns (pentru SuciuFlo):

Gluma e bascisul de 100 EUR pe tura. Nu ai precizat golden shlitz sau eu stiu ce bamboo. 100 EUR pe noapte bacsis inseamna vinzari de minim vreo 3000 EUR in tura aia doar pe chelia ta, sau clienti a dracului de generosi. Daca s-ar face asa de usor si asa de mult bacsis ne-am face toti ospatari, nu crezi?

| SuciuFlo a răspuns (pentru KodrutZ):

De aia am spus "restaurant", loc select, unde e de munca, dar grantez ca se castiga. si da, ne-am face toti ospatari, dar eu ma refeream la ceva serios, la shaormerie normal ca nu e bacsis. nu as comenta daca nu cunosteam situatia

| KodrutZ a răspuns (pentru SuciuFlo):

Restaurantul nu e musai sa fie select si nu neaparat intr-un oras cu trafic turistic international intens. Ai lucrat cumva la vreun local din Cluj, dintre alea cu preturi ca in Milano?

| SuciuFlo a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu in Cluj, in Arad

| ElenaSt2011 a răspuns:

In tara, unde majoritatea angajatorilor dau salarul minim pe economie, eventual putin mai mult, pentru a evita sa plateasca dari prea mari la stat, este cam greu sa stragi repede acesti bani. Cu exceptia faptului cand esti patron iar firma merge foarte bine.

Daca vrei sa strangi suma asta cat mai repede, ar fi bine sa lucrezi in strainatate o perioada nu prea mare de timp.