| dany7 a întrebat:

Cum calculez perimetrul triunghiului isoscel?

33 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La fel cum calculezi perimetrul dodecagonului, al hexagonului si al oricarei figuri geometrice: suma tuturor laturilor. Elementary, dear Watson!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Bent: pentru ca intrebarea continua sa apara ca neavand niciun raspuns!

| cretzufinish a răspuns:

Perimetrul unui triunghi reprezinta suma tuturor laturilor, adica aduni valoarea laturilor. Ce-i asa complicat? straight face Triunghiul isoscel are 2 laturi egale.

| Poinsettia a răspuns:

Calculezi suma tuturor laturilor.

| Baiaaanca a răspuns:

P=ab+ bc+ac la orice fel de triunghi

| AlexandraR a răspuns:

Faci suma laturilor(AB+BC+AC=perimetrul)

| annie_9752 a răspuns:

Il calculezi in mod normal, asa cum faci la orice triunghi, adica suma tuturor laturilor.Numai ca la triungiul isoscel poti sa calculezi perimetrul stiind doar doua laturi.
De exemplu, lungimile laturilor sunt:
AB=AC=24
BC=30
P=24+24+30=78 sau P=24 x 2 +30=78.

Sper ca ti-am fost de ajutor! O zi buna!

| 1456974563 a răspuns (pentru annie_9752):

Dar daca nu cunosti AC?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce s-au straduit zece insi sa scrie, practic, acelasi lucru? In afara de a da prilejul, celui de-al unsprezecelea, sa ii ia la micheteaux...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Lola Landers Ce sa inteleaga? Iti cerea perimetrul, tu ii dai formula lui Heron care se aplica la arie. Nici macar n-ai zis cine-i p laughing off, off!
Daca e isoscel, iti pot da 2 laturi: baza si una dintre cele congruente. In rest, se calculeaza cum ti s-a spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ardnaxur1961
Cred ca netul de la Braila e nihilist. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doi pi er... sau o fi pi er patrat? Ih, am gresit... asta era la shierc rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

My god, persoana asta e pe dinafara...
stie sa scrie pe blog si nu poate sa caute formula perimetrului pe care si un copil de clasa a 2a o intelege?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta mi sa pare ca este semiperimetru nu stiu exact, in fine, A+B+C impartit la 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca esti prost?
laughing
rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aduni laturile triunghiului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nujit nici eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perimetrul=ab+bc+ac

| AliceThai a răspuns:

Vezi pe http://gadget-blog.ro ai sa gasesti o multime de gadgeturi (iGoogle) si s-ar putea sa fie si ce cauti tu.

| aragon18 a răspuns:

Aduni toate laturile triunghiului laughing)) straight face

| PinkY a răspuns:

Modul de a calcula perimetrul triunghiului este acelasi in cazul oricarei figuri geometrice: suma tuturor laturilor. tongue

| Lola Landers_8821 a răspuns:

P=(sub radical)p +A(ori)p+b(ori)p+C(totu sub radical) intelegi?

| Lola Landers_8821 a răspuns:

@Carmen acum no! n-am zis cas as la matelaughing)tongue

| AlexutzZa_5303 a răspuns:

Si totusi ce cauta la cariera?

| teodora_1573 a răspuns:

Triunghiul isoscel are 2 laturi congruente. Deci P=2xl + baza big grin

| Puuupiiik a răspuns:

P=AB+BC+AC! Sper sa-ti foloseascakisskissbatting eyelashes

| Puuupiiik a răspuns:

P=AB+BC+AC.sper sa-ti foloseascahappy

| turbaceanca a răspuns:

Perimetrul unui triunghi este egal cu suma laturilor triunghiului, indiferent daca triunghiul este oarecare, echilateral sau isoscel. Nu e greu.

| Diliman3 a răspuns:

P=AB+BC+AC.SUnt in class a 5a si stiu mai bine decat tine

| Bichir_Daria-Elena_1995 a răspuns:

Ma dar tu ce clasa esti
?

| andreea4 a răspuns:

laughing) laughing) suma tuturor laturilor laughing)))) big grin