| anonim_4396 a întrebat:

Cum este la liceul cu profil pedagogoc(materii, teza, bac). Dar la cel economic(materii, teze, bac)?

2 răspunsuri:
| alexxaz a răspuns:

Liceul economic e bun, faci economie, contabilitate, strategii, statistica, marketing, etc. Teze dai la romana, mate, lb. straina si contabilitate, finante, ecoomia intreprinderii, dar nu toate odata, cele care se repeta in fiecare semestu sunt primele 3, in rest se schimba odata cu semestrul si anul.

| maariaan a răspuns:

Eu am terminat liceul economic si pot sa-ti zic din proprie experientza. E destul de bun. Materiile nu sunt grele si sunt placute, le inveti usor, la unele materii sunt chestii practice cu care te intalnesti in fiecare zi. Ca materii o sa ai: ETG, calitatea produselor si serviciilor, logica, psihologie, cele obisnuite(istorie, geografie, mate si romana cate 5-6 ore pe saptamana, engleza, franceza, sport) Fizica, biologie si chimie faci numai pana in clasa a XI-a si inveti chestii generale, nu foarte detaliat, urmand ca apoi pe final in clasa a 12 sa faci mai mult materii care se cer la bac precum: economie si contabilitate cate 4 ore fiecare pe saptamana asta ca si specializare, plus mate, romana, geogra si istorie, engleza, franceza. Tezele nu sunt grele, si se dau la mate, romana, engleza si materiile de specialitate specifice profilul optat de fiecare elev in parte. Ca elevi iar e ok, sunt si baieti si fete cam in numar egal pot sa zic, desi la mine erau mai multe fete big grin La sfarsit de clasa a XII-a dai obtii, in urma unei examinari si a unui proiect, un atestat pe specializarea pe care te afli. Cu ceva vreme te puteai angaja cu acest atestat. Acum e mai greu sau chiar imposibil. Dupa liceu poti sa dai la ASE. Poti sa devii un contabil, economist, specialist in marketing...etc. Profilul pedagogic nu-l cunosc bine si ma abtin sa comentez. Mult succes.