| ihacoswhy a întrebat:

Cum pot afla ce vreau sa fac in viata? Momentan, m-as axa pe limbi, dar intru a noua la filologie si nu stiu daca sa ma mut pe mate-info cu fratele meu, mentionez ca urasc si romana si matematica chiar daca m-am descurcat binisor pana acum si la examen. Credeti ca ma v-a ajuta matematica?

Răspuns Câştigător
| SuntFataa a răspuns:

Cred ca da. Si eu sunt tot la filologie si pana acum 2-3 luni habar nu aveam ce vreau sa fac cu viata mea si incotro sa ma indrept in ceea ce priveste cariera mea. Eu mi-am dat seama ce as vrea sa fiu pe viitor pivind seriale ( saving hope care este un serial cu doctori ). De la acel serial mi-am dat seama ca intr-un anume fel mi-am ratat cariera dorita, altfel pus imi doream sa fiu doctor ( deoarece sunt la filo dar asta se poate remedia daca imi doresc cu adevarat )
Nu e inca tarziu sa te hotarasti in ceea ce priveste facultatea, pti ramane un an la filo pana te hotasti si apoi te transferi ( dar ai grija ca o sa pierzi ceva materie ). Sper sa iei o decizie corecta

| ihacoswhy explică (pentru SuntFataa):

Nu prea vreau sa ma transfer, pe orice profil as merge, pentru ca ma acomodez destul de greu cu colegii si nu vreau sa ma simt un 'intrus' intrand intr-o alta clasa.

| SuntFataa a răspuns (pentru ihacoswhy):

Nici nu nu m-am acmodat deloc bine cand am intart la liceu. A fost dezastruos, colegii din cate am auzit nu au o parere buna despre mine ( uni dinte ei ), eu sunt foarte ok si chiar sunt de treaba ( cred ). Sti la ce impresie am ajuns? Daca nu o sa ii calci tu pe ei in picioare te calca ei pe tine. Chiar daca o sa te transferi nu iti fa griji in ceea ce priveste colegii. Trebuie sa fii comunicativa cu ei, sa faci glumite ( nu glumite proaste ), sa nu pari stupida i NU TE LASA CALCAT/A IN PICIOARE DE NIMENI. Ai grija ( ti-am spus astea deoarece stiu cum e cand ai colegi noi ( eu nu am avut noroc ce colegi rea de treaba. asta este )

| ihacoswhy explică (pentru SuntFataa):

Multumesc de sfaturi! Si scuza-mi gramatica, am scris 'va' cu cratima laughing
O sa incep sa fac cursuri de japoneza, la engleza ma descurc, si ma voi muta pe mate-info. Ce-oi termina, oi termina. Cu greu dar sper sa merite.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ramai linistita pe "limbi", daca asta iti place si nici nu este de neglijat ca este si de viitor.