| Gabriel7882 a întrebat:

Cum pot deveni capitan de navă trebuie sa dau proba sportivă, trebuie să mă pregătesc din clasa 8?
Sau trebuie sa dau proba sportivă în clasa 12 după absolvirea bacului? Cum se procedează și cu ce medie aproximativ se intra la liceul de marină? Vreau un răspuns bun, va rog frumos!

3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Chiar daca ai absolvut Academia de marina, nu poti sa ajungi capitan de nava imediat. Poate de salupa. Ca sa ajungi capitan de nava trebuie sa faci un stagiu ca ofiter pe nava. Sunt criterii care trebuie sa le indeplinesti. Cvasiunanimitatea absolventilor Academiei militare de marina nu ajung capitani de nava. Sunt multe functii de ofiteri de marina.
Daca te referi la capitan de nava in marina civila, situatia este cam aceiasi, dar nu prea mai avem nave.
Proba sportiva este o proba obligatorie pentru admiterea intr-un institut de invatamant miitar si, alaturi de examenul medical si examenul psihologic, este eliminatoriu.

| Andresso a răspuns:

Ca sa ajungi căpitan trebuie sa ai bacu' luat, facultatea s-o termini, sa iei licenta, sa faci cadetia de 12 luni, dupa o sa ai gradul de ofițer punte 3, după ofițer punte 2 si dupa o sa fii capitan, dar e mult de munca pana acolo. Si mai ai si teste de dat si multe altele pentru a inainta in grad.
Plus de asta pentru a naviga iti trebuie prima data sa faci cursurile IMO.

| IarsiIar a răspuns:

La liceul de marina concurenta e extrem de mare. Iar mediile de admitere cele mai mici sunt in fiecare an tot mai mari.
Proba sportiva o dai la admitere. Insa ca sa ajungi ce vrei tu, trebuie sa faci si facultatea. Asa ca, burta pe carte si succes.