| vladutzzz199 a întrebat:

Cum sa fiu rocker?
la 13 ani

Răspuns Câştigător
| вυттєяƒℓу ƒℓу αωαу -» a răspuns:

Trebuie sa iti placa intr-adevar rockul. dar daca tie iti place asa de faishon...
1. Bocancii. Clar, pe primul loc. Cu cat sunt mai grei (peste 4 kg fiecare e perfect) si mai acoperiti cu placute din metal, tinte, curele, cranii de fier si alte accesorii, cu atat statutul tau va fi mai observat de catre ceilalti. Nu uita, bocanciii se poarta si vara, si la 40 de grade, si pe plaja si, mai ales, cand intri in mare. Doar n-o sa renunti la maginea ta pentru un pic de caldura si apa acolo!

2. Tricoul negru cu nume de trupa pe el. Ai grija sa-l porti la orice concert, e reconfortant sa mergi la Therion si sa vezi ca cei de acolo au tricouri cu Sepultura, Metallica sau, da, da, da - cu Dimmu Borgir. Sigur si trupa se bucura sa vada ca-ti plac si altii, nu doar ei. Bineinteles, aici ar fi inevital bancul cu rockerul care face dus, dar ma abtin, ca-l stiti cu totii.

3. Parul lung. Foarte lung. La concerte, cel mai bine e sa te bagi in mijlocul multimii, unde e aglomeratia mai mare si sa dai din cap cu putere. Pe cine poate deranja un par atat de frumos, care le intra in nas sau li se lipeste de ochi?

4. Accesorii - cat mai multe! Daca se poate sa te ingropi sub cateva kilograme de lanturi, cranii atarnate la gat, curele cu cap de monstru, zale, bratari din piele impletite, tinte, neaparat tinte, poate sare cineva sa te muste de gat, e foarte bine. Cantitatea si greutatea primeaza.

5. Gestul de a canta la chitara - nu conteaza ca nu stii sa canti la chitara. Ideea principala e sa simulezi asta cu succes. Oriunde esti, misca-ti degetele ca si cand ai canta, toata lumea va deveni constienta de preferintele tale muzicale. Am mers in tren cu un rocker care tot drumul a facut numai asta. Partea amuzanta e ca a adormit si isi misca mainile si in somn, semn ca rockul bate biologia.

6. Atitudinea superioara - pentru ca nimeni nu asculta ce asculti tu. Toti sunt niste luzeri, muzica adevarata nu se mai face, dupa Purple, Stones si Zeppelin a murit totul. Daca totusi n-a murit, atunci cauta cele mai dure trupe, nu Manson, NIghtwish sau alti diletanti. Oricum nu te intelege nimeni, pe tine si pe rock-ul adevarat.

7. Pielea sau daca nu latex-ul - geaca de piele e deja de domeniul trecutului. Pantalonii de piele merg, mai ales la baieti. Fetele deja au trecut la urmatorul nivel, cu bustiere din latex, fusta sau pantaloni scurti tot din latex, combinate cu plasa, dantela sau ciorapi negri rupti. Asta daca nu au trecut la nivelul "si mai" urmator, cu rochii gotice, lungi, negre si cu multa dantela (unele sunt chiar frumoase si unor fete le sta chiar bine in ele).

8. CD-ul din rucsac - il scoti cand te intreaba cineva ce asculti. Ii explici conceptul fiecarei melodii, cum a fost facuta, ce tip de chitara s-a folosit si cine au fost aia care ti-au copiat trupa preferata.

9. Autografele de la trupe - de la toate trupele care au venit in Romania. Metropotam iti recomanda sa-ti faci un album cu autografe, poze tinundu-te prieteneste in brate cu solistul si poezii scrise de tine, sub inspiratia muzicii lor.

10. Tristetea. E mai greu sa fii rocker vesel. Durerea lumii trebuie sa fie in tine. Nu uita sa pari mereu suparat si sa povestesti tutror de depresiile tale. Ah, da, si de lecturile din Cioran.
nu trebuie chiar sa iti lasi parul lung sau sa porti bocanci la 40 de gradelaughing

42 răspunsuri:
| annie23 a răspuns:

Muzica rock, imbracaminte neagra, geaca de piele neagra, bocanci, tricouri cu trupa rock, par lung etc...bafta

| Mary_Anca_1994 a răspuns:

Dacă îţi place rock-ul o să vină de la sine tot, felul cum te îmbraci, ce accesorii porţi etc. Eu am simţit cum să mă port, fără să îmi zică nimeni. Rock-ul te schimbă, te face să fii mai dur cu viaţa laughing înţelegi ce zic. M-a făcut să nu îmi mai pese de nimeni şi nimic, căştile le am la mine mereu, ador negrul. Fă ce simţi, nu ce îţi zic eu sau altcineva. Baftă în drumul tău spre polulatitate (da, rockerii sunt speciali)

| Rockerr a răspuns:

Eu sunt rocker,dar nu port haine de emo,am doar parul lung,mie la inceput nu mi-a placut rockul, ziceam ca e pentru noobi, dar acum chiar imi place si nu mai ascult alte genuri de muzica care imi placeau pentru ca nu imi plac

| yayka a răspuns:

Nui asculta pe manelistii ceia ei departe nu o sa duca ^_^ daca ai talent poti cinta la gitara sau poti fi grouler apai i bini da mai greu sa-ti cauti o grupa!

| gabybitzu a răspuns:

Totusi, eu nu sunt de parere ca trebuie sa fi sobru si trist pentru a fi rocker. si nu trebuie neaparat sa ai palton, bocanci si pantaloni de piele. eu, ca rocker, ma imbrac cu blugi sau pantaloni camo, cu tricouri cu trupe sau mesaje haioase, iar in picioare imi iau skate-shoes. dar, cum s-a spus si mai devreme, trebuie sa te nasti rocker

| dschafer7 a răspuns:

Hei. um, nu poţi să "devii" rocker. rocker te naşti. fără supărare. happy oh go on!

| dschafer7 a răspuns:

Hellău. aşa te "naşti". happy raised eyebrows rocker.

| IonutzzaShiAtath a răspuns:

Mda. Interesant, ianainte de ati scrie si eu, am citit raspunsurile celor lalte persoane. Unele jignitoare. unele mai putin. Acum..sa iti raspund si eu. Aceasta intrebare, o adresezi atunci cand, intr-adevar, vrei sa fii luat in evidenta. Sa fii rocker nu trebuie sa intrebi pe nimeni cum sa iti faci viata. totul vine de la sine. Te pot ajuta doar cu niste sfaturi, dar sa iti schimb eu viata, mai putin propabil. totul este sa asculti rock. gen trupe mai cunoscute, dar si trupe gen [ Queen, Metallica, Scorpions, de care asculata mama in tinerete. Eu una sunt Rockerita am 14 ani, si ascult differite trupe gen : [ Rammstein, Nightwish, Black Veil Brides, Paramore, Avanced Sevenfold, System of a down, Dimmu Borgir, Epica, Tarja Turuner, Nirvana, cateodata chiar si Alternosfera, Iris, chiar daca sunt trupe romanesti, definesc rock`ul, Slipknot, Red Hot Chilly Papers, si multe altele. Abordeaza stilul rock asa cum vrei tu. Fa-ti propriile tale hainde [P.S : Nu te apuca de cusut sau mai stiu eu ce :]], Ma refer de a ti le imbuantati, adaugand niste tinte, alea alea ] Poart curele cu tinte, bocanci, sau uneori merg niste tenisi, abordati in stilul tau. Si tot timpul nu uita, in mintea ta trebuie sa fi ROCK ON!

| Mara_Gn'r_1992 a răspuns:

Din prima imi dau seama ca tu vrei sa fi ''rocker''doar pentru atentie sau sa pari mai tare.Si eu am 13 ani si iti spun ca nu trebuie sa ceri pareri pe net ca sa tii se spuna cum sa fi.straight face Eu sunt rockerita inraita si nu pentru ca am vrut, ci ca pur si simplu il ador.Nirvana,Iron Maiden,Metallica,Rammstein,Slipknot,The Beatles,Scorpions,Pink Floyd, Pantera, Slash, Kiss, Halloween si multe altele.Ma regasesc in fiecare melodie si pur si simplu o simt.Dar daca vrei sa pari un rocker, asta nu e foarte ok, dar iti spun cum sunt eu.Toata camera cu postere cu trupe, cant la chitara electrica si dulapul meu e plic de haine cu formatii rock.Detest 1D(ma dau pe skate).\m/.Si inca ceva pentru capetele de cartof care comfunda rockeri cu emo.straight face Frate! Rock-ul e rock, depresia e depresie. Daca sunt rockerita, nu inseamna ca sunt emo.Cam atat. Punct. \m/

| loll a răspuns:

Poy da \m/ nu stiu uite...rockul...trebuie sa stii ce inseamnaa ROCK sa iubesti genu' asta de muzicaa

| Bogdan_Mihai_Somlea_1996 a răspuns:

No....nu ai nevoie de toate minunile care le-au zis ceilalti (bocanci, accesori etc.)trebuie sa-ti placa muzica rock si sa o asculti din tot sufletul si dupa totul vine de la sine cu accesorile si asa mai departe. rocker, provine de la sttill de muzica rock ii logic, deci daca nu asculti rock te pisi pe ele accesorii ca tot nu est rocker!