| conrob a întrebat:

Cum sa scapi de timiditate? din ce cauza apare timiditatea? puteti sa-mi raspundeti?

4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Timiditatea apare atunci cand nu ai suficienta incredere in tine. Ca sa scapi de timiditate trebuie sa ai incredere in tine pentru ca mai apoi sa prinzi curaj in tot ceea ce vrei tu sa faci. Increderea in tine te va ajuta sa ajungi acolo unde iti propui.

| Sweet155 a răspuns:

Sa prinzi mai mult curaj in tine si apare din cauza ca ti-e frica sau emotilor.Cu curaj ca nu vei avea nimic de pierdut.

| Al3xbC a răspuns:

Cumpara-ti haine noi, fa sport si schimba freza. Timiditatea apare atunci cand nu ai incredere in propria persoana.

| 1Tarzy1 a răspuns:

1.Constientizeaza felul in care oamenii timizi gandesc si cum au ajuns sa gandeasca asa.
Dupa ce am inteles ca timiditatea nu este o caracteristica ( asa cum este de exemplu culoarea ochilor ) am inceput sa observ asemanari intre actiunile mele si actiunile altor "timizi".

Stiind ca orice actiune este rezultatul unui gand, am ajuns la concluzia ca daca vreau sa scap de timiditate trebuie sa inteleg cum gandesc "oamenii timizi" si sa fac exact pe dos.

Ce am observat la acesti oameni:

Au o parere proasta despre ei insasi deoarece isi analizeaza tot timpul imperfectiunile si exagereaza importanta acestora.

Acest comportament denota faptul ca in loc sa fie hraniti cu laude si incurajari, acesti oamenii au fost otraviti de catre cei din jurul lor cu nenumarate critici determinandu-i pina la urma sa creada acele lucruri, ba chiar sa-si caute singuri diferite defecte.

Adevarul este ca foarte putine dintre lucrurile pe care le credem despre noi sunt adevarate, din simplu motiv ca marea majoritate nu sunt caracteristici ci doar rezultate temporare ce pot fi oricand schimbate.

Gandeste-te ca daca te-ai fi nascut intr-o alta tara, o alta cultura sau o alta familie, astazi poate ca ai vorbi o alta limba, ai avea alte pasiuni, ai avea alte obiceiuri culinare, ai avea o alta mentalitate… "ai fi" cu totul altul.

Si atunci? Cine sau cum esti tu?

Esti timid/a? Sau doar ai invatat sa te comporti asa?

Isi cer tot timpul scuze, deoarece nu vor sa fie certati sau chiar mai rau.

1. "Ma scuzati ca va deranjez. Ma numesc…"

2. "Ma scuzati ca am scris prea mult dar sincer..nu m-am putut opri"

3. "cand faceti acel articol?big grin

Eu: "Probabil ca in seara asta. Dar nu sunt sigur."

"Ok. ma scuzati ca v-am deranjat"

Ca sa poti trece cu usurinta peste aceste lucruri trebuie sa intelegi ca, desi aceste persoane sunt acum in postura unor agresori, de fapt ei sunt la randul lor victime de care trebuie sa-ti fie mila si in loc sa cauti sa te ajuti pe tine, cauta sa ii ajuti tu pe ei. Si chiar de nu-i vei putea ajuta, perceptia si modul in care reactionezi tu se vor schimba.

Chiar daca tu crezi ca esti doar un copil, cu siguranta esti mult mai matura decat sunt ei.

Mama ta ( si probabil si tatal tau ) au un comportament dezechilibrat deoarece au fost victimele bunicilor tai si nu au avut puterea ta de a trece peste aceste lucruri.

Probabil ca si bunicii tai au fost la randul lor victime si tot asa mai departe. Ideea este ca "cineva", adica tu happy, trebuie sa rupa acest cerc vicios, altfel acest comportament se va perpetua mai departe.

Toti oamenii, in mintea si sufletul lor, au intentii bune!

Numai ca, desi pe cate unii ii vezi ca fiind maturi, multora le lipseste maturitatea deoarece sunt afectati de diverse experiente si se comporta ca atare, de cele mai ori mecanic si fara a constientiza cu adevarat ceea ce fac.

A te supara pe ei, este la fel de gresit ca si comportamentul acelor parinti care isi bat copii cand fac vreo boacana ( uneori chiar si la lucruri minore ) pentru ca au primit la randul lor acelasi tratament in copilarie si nu mai realizeaza ca ei, desi sunt adulti, fac greseli multtttttt mai mari.

Retine ca modul in care un om se comporta nu este o caracteristica cu care s-a nascut ci doar rezultatul educatiei si al interactiunii sale cu mediul. Sau mai bine zis a modului in care a perceput interactiunea cu mediul si a felului in care a ales sa reactioneze.

Copii fiind primele lucruri pe care invatam sunt cele pe care nu este bine sa facem. Invatam sa ne fie rusine de diverse lucruri ( comportament, ganduri, sexualitate, etc. ), dar nimeni nu ne invata sa ne mandrim cu ceea ce suntem.

De fiecare data cand vei vedea pe cineva care este violent ( fizic sau verbal ) sau are orice alt tip de comportament negativ, gandeste-te ca de fapt acel om este foarte fragil si comportamentul lui nu este decat o reactie de aparare, la fel cum este si timiditatea ta.

Ii pun pe cei cu care interactioneaza pe un piedestal.

Este normal sa fii emotionat cand vorbesti cu oamenii din moment ce tu crezi ca acestia sunt mai buni decat tine.

Atunci cand stai de vorba cu cineva adu-ti aminte ca acel om are propriile frici si propriile defecte pe care incearca sa le ascunda.

Poate ca face asta altfel decat o faci tu, poate ca afiseaza o atitudine violenta, superioara sau poate ironica, dar daca ti-ai muta pentru o clipa atentia dinspre propria persoana spre cei din fata ta, ai vedea ca sub mastile pe care le afisam, noi toti suntem exact la fel: speriati si vulnerabili.

2.Nu te mai gandi atat de mult!
Desi oamenii care sufera de timiditate tind sa se subevalueze, adevarul este ca marea lor majoritate sunt foarte inteligenti.

Si ce-i place unui om inteligent sa faca?

Sa gandeasca!

Problema este ca… gandesc prea mult!

Gandind asa de mult ajung sa descopere toate riscurile, toate problemele care ar putea aparea, toate defectele pe care altii le-ar putea observa la ei si asa mai departe.

Gandind prea mult incepe sa iti fie frica, ai tendinta sa amani ca sa scapi de aceasta frica, dar cu cat amani mai mult, cu atat frica creste pina ajunge in punctul in care te paralizeaza.

Nu iti da ragaz sa gandesti si vei vedea ca frica nu mai are timp sa apara.

Am observat acest aspect pe vremea cand eram militar si mergeam la trageri in poligon.

In special la primele trageri imi doream sa imi vina randul cat mai tarziu si desi nimeni nu ar fi recunoscut asta, cred ca marea majoritate gandeau acelasi lucru. Cu cat imi venea randul mai tarziu, cu atat nervozitate crestea deoarece aveam timp sa ma gandesc la toate scenariile negative.

Acum m-am invatat minte. Daca va fi vreodata sa fac vreo "nebunie", sa sar cu parasuta de exemplu, cu siguranta nu am sa ma opresc pe marginea avionului ca sa ma gandesc daca este bine ceea ce fac. happy

3.Actioneaza si vei scapa de timiditate!
Acum ca ai inteles care-i treaba cu timiditatea asta si ca nu-i "mare branza" de ea, ai de facut doar un singur lucru: ACTIONEAZA!

Cand iti doresti un lucru vezi daca poti face ceva chiar in urmatoarele secunde, ca sa obtii ce iti doresti. Fa ceva, chiar de vei gresi nu va fi nici pe departe asa de rau pe cat crezi tu. Ba din contra, vei invata ceva din asta.

Actioneaza si vei vedea ca frica, timiditatea sau orice alt sentiment negativ se vor spulbera din calea ta.

Cu cat actionezi mai des, cu atat vei actiona alta data mai usor si acel tipar de gandire negativ va disparea o data pentru totdeauna.