| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca IT-ul este cel mai bine platit job in prezent si in viitor? De exemplu salariul de inceput DE BAZA al unui magistrat incepe de la aprox. 9000 de lei, plus ce mai castiga din sporuri si indemnizatii si din dosare putem sa ajungem la 15000-16000 de lei? Si ganditi-va LA INCEPUT! Pai programatorul ajunge la acest salariu cand este senior(+5ani).Salariul unui judecator poate ajunge pana la maxim 30000 de lei pe luna.

https://cariera.ejobs.ro/joburi-disponibile-2019/

Răspuns Câştigător
| papys44 a răspuns:

Salut! IT-ul nu este un job.IT-ul este un domeniu foarte vast care cuprinde mai multe sectoare de activitate. De la Ingineri Software, Testeri IT, Programatori, Administratori sisteme informatice sau de baze de date, Web Designeri, Inginer Hardware, Data Arhitect, Scrum Master, Helpdesk. ș.a
"Cum se face?"
In IT se castiga bine din mai multe motive.
-Deficitul IT-stilor de pe piata de munca(prea putini studenti se fac IT-isti si care ajung sa termine, o parte din ei pleaca din tara)
-Acest lucru a determinat ca in IT, in Romania impozitul pe venit sa fie ZERO facandu-l cumva privilegiat.Pe langa impozitul zero se vine la pachet cu anumite bonusuri oferite de firme.
-Salariile in IT erau oricum si mai mari in tari precum Germania, Franta iar firmele concureaza ca sa atraga tineri.
Acest sector continua sa se dezvolte, cererea e tot mai mare, deficitul creste si odata cu el si beneficiile salariale.
In ceea ce priveste magistatii, nu stiu de unde ai scos acel 30.000 de lei, in conditiile in care nici presedintele tarii nu ia acel salariu :))
Intr-un clasament facut de cei de la paylab.ro un Arhitect IT este clasat pe locul 2 al clasamentul salariilor, in timp ce un judecator pe locul 10(iti las link-uri)

www. paylab.ro/informatii-calculator-salarii/drept-si-legislatie/judecator? search=1

www. paylab.ro/informatii-calculator-salarii/tehnologia-informatiei/arhitect-it? search=1

Bafta!

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

In articol nu scrie clar ca e CEL MAI BINE platit job.
Sunt multe meserii care platesc foarte bine : judecator, magistrat, doctor, inginer, arhitect, etc.

IT-ul are multe ramuri ( fiecare cu anumite posibilitati ) cu un salariu destul de mare comparativ cu altele. In plus cererea de specialisti in IT o sa creasca in viitor, lucru care nu se poate spune si despre magistrati si judecatori.

| danutzu96 a răspuns:

Invata bine C/C++ si o sa vezi ca ajungi lejer la salariile expuse de tine. IT e un domeniu foarte mare, si fiecare loc de munca in domeniul asta are o anumita salarizare. Un Penetration Tester bun e clar ca o sa aiba un salariu mult mai mare ca un Web Designer, de ex.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se face? Pai ca îți solicita creierii. Or unii nu au "așa ceva". ))
Cui ii place nu e greu.