| JulyDreams a întrebat:

Cum se poate preda limba engleza la scoala primara/generala/liceu? O folosesc de 20 ani si pot vorbi fluent. Trebuie neaparat absolvita o facultate de limbi straine? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a preda la o scoala, trebuie sa ai atestat (de nivel) din limba pe care vrei sa predai si modul pedagogic facut (ca loctiitor nu sunt sigur).

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-ti iei certificat de la Amasada Marii Britanii, pentru testul Cambridge sau IELTS, ca sa dovedesti ca esti fluenta si foarte buna la engleza si asa poti sa aplici pentru joburi in invatamant, alaturi de cei care au terminat o facultate de limbi straine.

| sierra1 a răspuns:

Poți și doar cu liceul terminat dacă nu s-a prezentat altcineva cu diplomă, la postul respectiv

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuie să ai un modul pedagogic, adică un curs pe care îl obții prin facultate.

| gogu220 a răspuns:

Din păcate la noi în ţara diploma e mai importantă decât cultura generală.

| danaieladaniela a răspuns:

Buna!
Nu cred ca trebuie sa absolvesti o facultate de limbi starine pentru a preda happy
La scoala mea am avut o profesoara ce nu a facut si tot a predat engleza

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Din pacate da poti sa stii engleza mai bine ca un absolvent de faculta ca nu conteaza!