| dudy2204 a întrebat:

Cum va stapaniti sentimentele de invidie? Presupun ca fiecare om le are, stiu ca nu e corect uneori felul in care gandesc, dar as vrea cateva sfaturi despre cum as putea sa le inlatur, sa le controlez. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| lyv a răspuns:

De obicei iti invidiezi aproapele, si te intrebi: de ce el/ea are si tu n-ai, ca tu esti mai si mai... Aceasta emotie ingrozitoare te mananca dinauntru si te afecteaza doar pe tine. Cand invidiezi dai nastere unei energii negative care sta cu tine, nu poate fi transmisa nimanui altuia si care poate sa se intoarca impotriva ta. Eu cand simt ca navaleste asupra mea ca un val, incerc sa-mi spun ca daca o sa le doresc altora ceia ce-mi doresc si mie (binele, fericirea, iubire etc.) o sa le am si eu. Stiu ca uneori e dificil sau poate consideri ca nu e drept dar poti sa incerci. Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi culmea sa nu fii invidios pe altii.Imagineaza-ti ca ai fi vecinul prietenos, care s-ar bucura cand fiecare lache isi ia cate o masina sau mobila noua.Cat de retarda ar fi situatia?
Ah, uite cat e ceasul, ce draci am pe astia din Sua ca mai au cateva ore la dispozitie, hai pa!

| Syndre a răspuns:

Încerc să transform sentimentul de invidie în motivație. Ce are altul, are pentru că a muncit(cel puțin în majoritatea cazurilor). Eu de ce să nu pot?