| principessa1 a întrebat:

Cum vedeti voi un doctorat in sociologia populației și procesele demografice? merita de facut? am licenta in relatii internationale, si un masterat. loc la buget il pot avea la demografie..sa ma apuc 3 ani de asta sau nu? merita?

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Este o tema interesanta si implica un studiu, in dimanica, pentru a putea trage niste concluzii pertinente care, sa aiba si aplicabilitate in viata reala.
Sigur ca merita daca doresti intr-adevar sa obtii doctoratul si daca studiul pentru tine, face parte din inclinatiile personalitatii tale, si nu este un chin.
Daca este un efort prea mare si trebuie sa renunti la dinamica vietii tale actuale, atunci trebuie sa te gandesti daca merita sa sacrifici o perioada de 3 ani pentru a-ti adauga un titlu de doctor, inaintea numelui tau.
Din partea mea toate aprecierile pentru intentia ta de a-ti continua studiile, prin obtinerea unui doctorat, in domeniul pe care l-ai nominalizat in intrebarea ta. Eu iti doresc mult succes, rabdare si multa sanatate.

| principessa1 explică (pentru mariana):

Problema este alta, eu vreau sa fac doctoratul la relatii internationale. Mi-am ales si o tema insa acolo insa cam slabe sanse sa iau un loc la buget. Acum ma ghindesc daca merita sa incep un doctorat la demografie deoarece nu are nici o atributie cu licenta si masterul meu, e cu totul alt domeniu sau sa astept la anul viitor.

| mariana a răspuns (pentru principessa1):

Poti sa astepti si pentru anul viitor dar as vrea sa-ti spun ca, este posibil ca, un loc la buget pentru Relatii internationale sa nu gasesti pentru ca, de regula, aceasta disciplina este mai ofertanta si posibil ca, ceea ce se doreste, prin acordarea de locuri la buget, este sa acopere acele domenii in care, sunt putini cei dornici sa faca doctoratul.
Este decizia ta dar daca, iti place domeniul pe care ti l-ai ales, chiar daca nu este la buget poate ca, merita sa investesti pentru a face ceea ce iti place cu adevarat.
Un gand bun, succes, multa sanatate si reusita in drumul pe care ti l-ai ales.

| peperonies a răspuns:

Da. din pacate tot la mcdonalds o sa lucrezi.