| funditza a întrebat:

Cum vi se pare meseria de avocat? castigi mult? ce trebuie sa faci ca sa devi...

Răspuns Câştigător
| Alexandru a răspuns:

Ar trebui sa urmezi facultatea de drept si, asa cum a spus mon@, pentru o mai buna stabilitate profesionala si financiara, ar fi indicat sa obtii si nivelul cinci de calificare, respectiv masterat-ul.
Dupa aceea, depinde doar de tine, sau de alti factori, intelegi tu ce vreau sa spun, ca doar suntem in Romania, cum te vei integra pe piata muncii si cat de repede vei capata experienta.De castigat, se castiga bine, depinde de volumul activitatii.
Succes si numai bine!

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde si ce fel de avocat vei fi.Sunt unii care pentru bani sunt in stare sa bage pe unu nevinovat la inchisoare.

| MisterKat a răspuns:

Este o profesie in primul rand ci nu meserie! Este o profesie pentru smecheri, cei cu pile, bani, relatii. Trebuie sa ai si un caracter infect ca sa fii avocat, eu nu ii suport pe avocati, sunt niste mincinosi tupeisti si platiti pentru asta.

| visatorul78 a răspuns:

Mai copii, lasati prostiile. In primul rand trebuie sa termini facultatea de drept. Masterul nu e obligatoriu.
Dupa ce ai dat licenta (si ai si luat-o), va trebui sa promovezi examenul de admitere in Barou. Aici va fi plans, fiindca este extrem de greu si extrem de mult de invatat. Si nu vreau sa fiu rautacios, insa cauta informare pe forumurile avocatilor, daca vrei sfaturi competente, nu pe TPU.
Dupa ce ai intrat in Barou, faci 2 ani de stagiatura pe langa un avocat cu experienta. Care iti va cere o gramada de bani sa te invete meserie. Dupa 2 ani de stagiatura, dai examen de definitivare in Barou si esti avocat. Iar de aici incolo, ai dreptul ori sa mori de foame, ori sa castigi niste bani.
Dar, repet: vrei sfaturi despre aceasta meserie? Mergi pe forumurile de specialitate. Uita-te pe TPU doar la felul in care se scriu raspunsurile (ma refer la greselile gramaticale, care demonstreaza ca majoritatea este semianalfabeta). Si gandeste-te la competenta celor care scriu.

| вυттєяƒℓу a răspuns:

Da se castiga bine si eu vroiam sa ma fac avocat insa este si greu.
Stiu persoane care sunt avocat si este greu!

Răspuns utilizator avertizat
| AnTiBioTic a răspuns:

Tre sa ai bani multi, media mare, apoi sa faci facultatea de drepthappy

| mon@29 a răspuns:

Pai trebuie sa faci faculta de drept...plus ca trebuie sa ai si masteru luat...
si da se castiga bine daca tefaci cunoscut prin multe procese castigate.bafta.fundahappybig grin