| Ioan489 a întrebat:

Curand voi lua parte la un interviu de angajare pe postul de agent vanzari (nu necesita experienta). Este primul meu interviu. Cum are trebui sa ma pregatesc pentru el? Cum sa ma imbrac? De obicei pun intrebari retorice, cum are fi: de ce are trebui sa te angajam? Ce ai de oferit companiei noastre? Cum sa raspund acestor doua intrebari? Mai sunt si alte intrebari generale sau similare care se pun la un interviu? Care sunt acestea?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind vara si foarte cald, poti merge in camasa simpla, de 1 singura culoare, calcata frumos.
Pantalonul sa fie curat si calcat la dunga, cu pantofi in picioare de piele sau imitatie de piele (nu de carpa, nu sport, nu tenisi, sau adidasi, nu sandale).
Asadar, tinuta clasica, de afaceri, imbracat curat, la dunga ingrijit, parul proaspat spalat si pieptanat, proaspat barbierit, unghii scurtate si curate, dat cu deodorant sau parfum, dar intr-un mod discret, nu sa "duhnesti" a parfum sau deodorant.
Sa ai un act de identitate la tine si o copie printata sau xeroxata a CV-ului (rezume) printat.
Intrebarile sunt simple, generale, de bun simt.
La primul interviu, tu nu pui intrebari, doar raspunzi la ce intrebari iti pun ei, intr-o maniera politicioasa si clara.
Nu se povesteste despre nimic altceva si nici nu se minte.
Ei conduc interviu, ei pun intrebarile si tu doar raspunzi.
la intrebarea "de ce ar trebui sa te angajam" ai putea raspunde urmatoarele:
- ca-ti doresti mult sa ajungi agent de vanzari
- ca ti se pare o munca frumoasa si usoara, care ti se potriveste si te-ai vedea facand-o cu drag si princepere
- ca ai dori sa intrii in industia de vanzari ca sa-ti faci o cariera
- ca iti place sa comunici cu oamenii, fiind politicos, respctuos, fluent si placut in comunicare si crezi ca asta este un avantaj ca oamnii sa te placa, capatand incredere in tine si indirect, in produsul pe care il prezinti, spre vanzare.
Poti pune la sfarsit de interviu, intrebari despre pozitia respeciva, daca necesita deplasarea ta ala alte magazine, daca progarmul este fix, daca se lucraeza in schimburi, care sunt atributiunile si responsabilitatile samd.
Dupa cum te plac sau nu cei care te intervieveaza, iti vor da cat mai multa informatie si iti vor spune ce asteapta de la tine.
Nu te grabii cand raspunzi, nu ridica tonul si nu te comporta cu ei familiar, nici acar daca sunteti de varste apropiate.
Respectul si politetea fac jumatate din interviu.
Ideea este sa placi de la inceput, chiar de la prima aparitie, dupa cum te prezinti si imbraci, iar daca ai si o maniera frumaos ade a vorbi, atunci ii castigi 90%, ramanad ca ultimii 10% sa-i faci, cu raspunnuri clare si modeste.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi lucra ca dacă ar fi compania mea. (e o flatare mare, trebuie sa fii puțin freshwinking )
Încercați - mă, și nu veți fi dezamăgiți! happy

Spune-mi apoi daca a funcționat.winking

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Tinuta vestimentara este importanta pentru un agent de vanzari asta inspira incredere, importanta si gust bineinteles ar fi indicat sa porti ceva casual. de ce ar trebui sa te angajeze: aici poti spune ce calitati ai in acest sens ca si agent de vanzari mai poti spune ca nu ai experienta si aceasta oportunitate te va ajuta sa capeti experienta. ce ai de oferit: timp, dedicare. mai sunt si alte intrebari dar cu siguranta te vei descurca.

| LuluOneMillion a răspuns:

Agent de vanzari la ce? Poti sa te imbraci cu orice cat timp arati ok, cel mai important e sa nu raspunzi niciodata cu "nu stiu" si sa te gandesti mai bine ca poate stii si chiar daca nu stii incerci sa gandesti si cand vede ca incerci ai mai multe sanse.

| TatianaIstrate a răspuns:

Eu cred ca e important sa te pregatesti pentru intrebarile-capcana care vin de obicei la pachet cu orice interviu de angajare. Uite aici cateva dintre ele -- https://bit.ly/2WQMUqd