| mihaelutzamy a întrebat:

Daca dau la liceu, profil stiinte sociale, ce pot deveni in viata? Care sunt optiunile? Este greu la acest profil? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Litlle B a răspuns:

De fapt poti deveni orice vrei in viata indiferent de profilul sau liceul urmat, doar sa iti doresti si sa lupti pentru asta, insa acest profil iti da posibilitatea de a urma o cariera in: psihologie, drept, jurnalism si alte job'uri din aceasta categorie. Este un profil putin mai usor decat matematica-informatica sau filologie spre exemplu, dar este unul folositor din punctul meu de vedere. Iti deschide multe oportunitati si este potrivit pentru tine atata timp cat iti plac limbile straine, istoria, geografia si logica. Daca fuzi de matematica si stiintele exacte cu siguranta iti va placea! Bafta!

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale si nu prea imi place.
multa istorie franceza logica si alte prostii
si facem si matematica si fizica multa
e cam naspa
si nu nu e mai usor decat la filologie!

| chrystyna a răspuns:

Buna.Nu este greu, este chiar un profil usor.Se invata mai multa istorie, lb romana, lb straine, geografie, economie, psihologie. Dar problema e ca la sfarsit nu ai nicio diploma.Asa ca daca vrei sa te angajezi undeva, o sa-ti fie foarte greu. Poti urma acest profil, apoi sa urmezi o facultate, urmand materia care ti-a placut cel mai mult in liceu(limbi straine, stiinte politice, europene, psihologie, etc)Ideea e ca mai ai ceva timp pana sa iti poti pune intrebarea asta.Asa eram si eu, eram agitata inca din generala ce o sa fac in viitor, toti pasii care trebuiesc urmati ca sa ajung ce vreau.Lucrurile se mai schimba in timp.Si pentru alegerea unei cariere, cea mai importanta e facultatea pe care o urmezi, specializarea, eventual master, doctorat.Intelegi?
Eu iti sugerez chiar sa urmezi profilul asta. E usor, nu e foarte mult de invatat, si chiar nu conteaza ce liceu termini, importanat fiind facultatea.
Bafta multa.

| bestmusik a răspuns:

Trebuie sa stii limbi straine si anume franceza, engleza, germana, latina.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vdr este foarte usor. si eu sunt la stiinte sociale sunt olimpic la franceza si istorie deci nu am probleme multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limbele straine

| cc a răspuns:

Poti urma o cariera in: Psihologie, Sociologie, Istorie sau Geografie, Limbi Straine.
Important este sa te gandesti foarte bine la ceea ce vrei tu sa faci in viata dupa ce termini liceul.
Nu este nici mai greu nici mai usor decat la alte profile atata timp ca inveti.
Iti doresc mult succes,
C