| CaprarescuBogdan a întrebat:

Dacă eu știu să cânt la vioară, automat pot să cânt și la orgă fără să fac ore de orgă?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt instrumente total diferite. Se pare ca nu te pricepi prea bine nici la vioară.

| Simpatic a răspuns:

Nu are nicio legatura una cu alta!
vioara este una si orga este alta
eu stiu sa cant la pian dar nu si la clarinetwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva este imposibil, fiindca sunt doua instrumente total diferite.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai cumva o orgă cu arcuș, cu siguranță.
Altfel nu.

| dullcat a răspuns:

Din nefericire pentru tine, nu, era frumos sa fi fost asa usor.Trebuie ani de studiu pentru fiecare instrument in parte.Succes.

| relian a răspuns:

O avea vioara clape si noi nu stim. Daca intrebi astfel de intrebari intrebatoare sigur te pricepi si la vioara ca la tambal laughing

| johnnny123 a răspuns:

Este ca și cum ai întreba "Dacă eu sunt fotbalist, automat pot să joc și tenis fără să iau lecții de tenis?".

Faptul că ai experiență muzicală te poate ajuta să cânți la alte instrumente, dar în niciun caz nu vei putea să cânți "automat" la un instrument complet diferit de cel pe care l-ai studiat. La fel cum condiția fizică a unui fotbalist îl poate ajuta și la tenis, dar nu-l face automat tenismen.

| adryang78 a răspuns:

Nu ai cum să știi "automat", dar dacă ai ureche muzicală îți este mai ușor să înveți.

| Torrpi a răspuns:

Nu. Vioara este instrument de coarde. Orga e de clape.