| TheBlueButterfly a întrebat:

Daca fac facultatea de drept in tara o sa-mi fie de folos mai apoi daca merg in strainatate?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca tara respectiva iti va recunoaste diploma! Spre exemplu o prietena a terminat facultatea de arheologie si nu a putut sa se angajeze ca si arheolog in Franta pentru ca nu i-a fost recunoscuta diploma.

In cazul meu, am terminat facultatea de arte plastice, in Grecia, mi-a fost recunoscuta.

Intereseaza-te pe edu.ro si intreaba direct pe cei care au absolvit dreptul si cu toate care si lucreaza in strainatate!

| MihaelaDart a răspuns:

Daca tara respectiva iti va recunoaste diploma! Spre exemplu o prietena a terminat facultatea de arheologie si nu a putut sa se angajeze ca si arheolog in Franta pentru ca nu i-a fost recunoscuta diploma.

In cazul meu, am terminat facultatea de arte plastice, in Grecia, mi-a fost recunoscuta.

Intereseaza-te pe edu.ro si intreaba direct pe cei care au absolvit dreptul si cu toate care si lucreaza in strainatate!

Nu visa la cai verzi pe pereti ca imediat ce vei termina dreptul vei putea sa te angajezi in strainatate, trebuie sa ai recomandari pentru a-ti gasi un serviciu rapid, de una singura e ffff greu cat si prin fortele de munca de peste hotare.

| corolav a răspuns:

Aproape deloc. Pentru a putea profesa în acest domeniu în străinătate trebuie să fii foarte bun în domeniul „drept internațional". În rest toate procedurile specifice unei anumite țări. Și mai presus de toate cazuistica știută ca pe „tatăl nostru".
În afară de faptul că nu știu dacă se recunoaște în străinatate diploma românească.
În cele mai multe cazuri - stomatologie, inginerie, pedagogie, construcții - și încă alte specialități, trebuie să ai atestate asupra specificului muncii în țara respectivă, să cunoști foarte bine limba țării respective și, cel mai important, să-i dovedești angajatorului că ești foarte priceput a face ceea ce îți cere.
El poate să-ți spună : - Dom„le, fă-mi asta!
Dacă ai făcut ești bun, dacă nu... poți face ceva cu diploma românească.
De regulă, cei mai mulți dintre români profesează prin străinătate, la nivel de studii superioare, după ce fac din nou o facultate în o țară din occident sau după ce dau diverse alte examene suplimentare.
Cam asta e!
În rest, chiar și cu diploma universitară, poți fi chelner, spălător de vase, șofer, taximetrist, sau multe altele.

| Fuego a răspuns:

Da,O sa iti fie Destul de mult:d Da`mi si mie funda te rog eu foarte frumosbig grin