| Sergiu3210 a întrebat:

Daca invat it ul acasa dar nu am liceul si facultatea in domeniu, in schimb am un curs facut, pot sa ma angajez undeva? (In conditiile in care stiu exact ce stie cineva care a facut liceul si facultatda in domeniu).

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu am liceul si facultatea in domeniu, in schimb am un curs facut, pot sa ma angajez undeva?"

sigur că poți! Dar la un moment dat va veni unu' mai prost ca tine dar cu școală și te dă la o parte! Fă școală să eviți asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără liceu, nu te angajează, doar dacă ești super performant. Dar nu este necesar să fi făcut liceul în domeniu. Angajările nu se fac așa, cine știe IT, ci se fac așa. Angajăm un specialist care cunoaște sistemul de operare xxx care cunoaste programare în yyy care este expert în zzz. La această solicitare de angajare te prezinți. Nu vei fi singurul candidat. Ți se va da un test în domeniul respectiv. Dacă rezultatele tale la test, plus interviul, vor fi mai bune decât ale celor cu studii în domeniu, vei primi postul.

| Frank51 a răspuns:

Poti sa ai zero clase, nu ai nevoie de nici un fel de diploma, nici macar de gradinita. Daca ai proiecte in spate si dovedesti PRACTIC ca rezolvi probleme esentiale, Facebook, Youtube, google, Siemens, Dell, Apple, Microsoft, Intel, ibm, te vor lua cu bratele deschise si iti vor oferi un salariu din 6 cifre.

Problema este ca desi pare usor, este greu sa inveti programare.

| NLS a răspuns:

Fara liceu nu te angajeaza nimeni, mai ales in domeniul asta.

In rest, fara facultate se poate, dar vezi ca in timpul cat ai copt aceasta intrebare, altcineva interesat deja a invatat si a inteles cum se face bubble-sort-ul, posibil si backtracking, cum se afla valoarea maxima dintr-o matrice, cum se aduna doua matrici... si alte cateva chestii interesante.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu iti trebuie facultate
dar iti trebuie 12 clase terminate (sau 10, nu stiu sigur)
si nu e vorba de IT ci de legile salarizarii

iar de angajat, te angajezi atat timp cat iei interviul (adica stii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti. Mai greu dar poti. Cunosc oameni cu facultate sau masterat in IT care au colegi de munca oameni doar cu studii personale in IT. La facultate inveti cateva baze de pus in aplicare, dar mai mult te pregateste pentru a invata singur si a te adapta la vremurile din viitor deoarece limbajele si informatiile se schimba des iar invataturile din facultatea de acum 10 ani s.ar putea sa nu mai fie valabile, iar in cazul asta e important sa stii ce sa faci si cum sa te reimprospatezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În general pe IT se pune accentul mai mult pe abilități, deci teoretic ai putea. Din pacate, totuși, România este o țară care pune mult preț pe studii. Vei observa ca atunci cand cineva spune ca are o facultate sau chiar masterat sau doctorat, automat va fi mai respectat si cuvântul lui este mai greu. Chiar daca nu are nicio treaba cu domeniul(de exemplu un doctor în Fizică își dă cu părerea despre literatura română). În Statele Unite spre exemplu, dacă ai abilitatile necesare, vei fi acceptat. Dar presupun că aici universitatea fiind fie gratis fie la un preț modic(comparativ cu alte țari care te bagă in datorie pe toată viața)se consideră că a nu o face este mai mult o dovadă de dezinteres, deoarece nu prea ai alte scuze. Nu sunt de acord cu aceasta opinie, deoarece chiar daca nu pierzi resurse materiale, pierzi timp, care este foarte prețios. Iar 4 ani irosiți pe ceva ce putea învăța pe cont propriu reprezinta o adevarată tragedie. Consider că ar trebui să intrebi care sunt cerințele și să menționezi abilitatile tale in pofida lipsei unei licențe in domeniu. Baftă!