| PaulAdrian17 a întrebat:

Dacă sunt angajat de o lună jumătate, pot depune cerere pentru cardul de sănătate european? Și dacă da, de la angajator îmi trebuie adeverință de angajat sau altceva?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a solicita Cardul de Sanatate European (CEASS), trebuie să fii asigurat sau coasigurat în sistemul de sănătate din România. În general, dreptul la asigurări de sănătate începe din momentul în care începi să plătești contribuții la sistemul de sănătate, ceea ce se întâmplă de obicei odată cu începerea unui contract de muncă. Astfel, poți solicita cardul european de sănătate imediat ce ai devenit asigurat, adică de la data la care contractul tău de muncă intră în vigoare și contribuțiile tale la sistemul de sănătate sunt plătite. Deci abia după plata primului salariu și plata contribuțiilor din acesta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat să precizez că trebuie să iei legătura cu medicul de familie!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi si intreaba la casa de asigurari ei iti spun ce acte au nevoie.