| anonim_4396 a întrebat:

Daca termin facultatea de engleza e obligatoriu sa fiu profesoara de engleza? Stiu ca se cauta limbile straine, dar in combinatie cu altceva. De exemplu studii economice cu limbi straine. Dar eu nu stiu decat engleza la perfectie. Ce as putea face cu limba engleza, avand in vedere ca toti stiu engleza?

3 răspunsuri:
| Irina a răspuns:

Profesor ajungi doar daca optezi sa faci modulul pedagogic. e valabil pentru orice facultate si face doar cine vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Poți ajunge translator. Urmezi un curs de perfecționare la București și dai un examen pentru a intra în posesia certificatului de traducător.
Împreună cu niște prieteni care cunosc alte limbi străine poți deschide un birou de traduceri, te poți angaja și la un post de televiziune, radio, unitate militară sau poliție, etc.
Pa, pa.

| thizizme a răspuns:

Pai cred ca in domeniul traducerilor se castiga mai bine. Dar nu am cunostinte de gen. Oricum, ca prof e greu. Intereseaza-te cum sta treaba cu traducerile. Eu asta as face daca as fi in locul tau.