| DoriB20 a întrebat:

De ce NU medicina?
peste tot aud nu,nu, nu

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca este foarte grea si, daca vrei sa o faci ca lumea, iti vei sacrifica tineretea pentru ea. Adica pana pe la 30-32 de ani vei invata si vei munci, in fiecare zi, macar 14 ore, permitandu-ti maxim 10-12 zile pe an in care sa ai alt program.
Iar apoi vei fi umilit de ziaristi, de pacienti, de cine va vrea sa te huleasca. Fiindca toti vor fi dispusi sa ierte contabilul care gresete si sterge cu guma, ziaristul care face dezacorduri, etc, dar pe tine, emdic, nu vor fi in stare sa te ierte nici macar atunci cand nu ai gresit cu nimic, dar nu ai obtinut rezultatul dorit.
Eu am facut medicina, am o cariera de medic. NU regret, sunt fericita si implinita, dar inca, la 38 de ani, muncesc dublu fata de orice alt salariat pe care il cunosc. Prietenii emi nu pot intelege de ce ajung la 6.30 la spital desi programul incepe la 8, de ce plec la 16.00 desi progranul se termina la 14.00, desi imi iau zilnic de lucru acasa macar 2-3 ore, de ce muncesc si sambata si duminica ca si cum ar fi zile de lucru, de ce nu imi iau niciodata tot concediul, de ce sunt mereu nedormita si ametita de oboseala.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Brigaela):

Subscriu, nu puteam sa o zic mai bine de atat...
Multumim pentru daruirea cu care munciti.

| Adry05 a răspuns:

Pentru ca sunt 6 ani + inca vreo 3 de rezidentiat, inveti de innebunesti iar dupa tot chinul asta, salariul e destul de mic. Eventualmerita sa te duci dupa sa lucrezi in strainatate, dar asta tine doar de tine. E cea mai grea si scumpa facultate din Romania, daca prinzi la cu plata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate pentru ca trebuie sa inveti vreo 10 ani si apoi sa traiesti pe un salariu mizer in conditiile in care salvezi vieti zilnic?

| ALGator a răspuns:

Cu medicina găsești de lucru in ue, SUA etc. In România într-adevăr nu se lucrează medicină in condiții onorabile.
Dacă nu medicina, atunci biotehnologie, care va fi ce au fost internetul, calculatoare, telefonia mobilă.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Trebuie sa inveti mult, daca faci fata eu zic ca e foarte bine la medicina. E o gluma daca vrei sa faci asta in Romania, du-te in strainatate: salariile sunt mult mai mari in alte tari.