| StrongHeart a întrebat:

De ce sunt atat de putine scoli de meserii in Romania?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, sunt suficiente scoli pentru cate cereri sunt, fiindca ele isi suplimenteaza sau reduc locurile, in functie de cate cereri au in fiecare an.
Copii din ziua de azi nu mai vor meserii, vor sa faca o facultate, chit ca cumpara examenele cu bani si dorm dupa aceea cu diploma sub perna, fiindca nu au locuri de munca asigurate.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca la noi se intra prea usor la facultate, in special la cele cu admitere pe baza de dosar.

| Werrich a răspuns:

Pentru ca fostul ministru al Educatiei, Ecaterina Andronescu, a hotarat desfiintarea SAM-urilor, Scolile de Arte si Meserii. Acum se numesc Licee Tehnologice.
https://www.g4media.ro/......nvete.html

| Vântulalb a răspuns:

Pentru ca tinerilor romani nu le mai place munca. Ei vor direct "manageri". Nefiind cerere...

| Trixt3r a răspuns:

Problema in Romania este cu scolile la modul general, in ultii 30 de ani au fost "construite" doar 400 de scoli si desfiintate cateva mii. Multe scoli nu au ateliere pentru pentru cursuri de meserii.