| mgtow a întrebat:

Dupa 5 luni o sa am contract de munca nedeterminat, cu programul prima casa vreau sa imi cumpar o garsoniera si sa platesc rate timp de 30 de ani, stateam ieri pe ganduri in timp ce imi faceam datoria de sofer laughing cu calatorii in spate ca nu merita sa mai plec in strainatate in acest caz nu? Pana la urma ce rost au mai multi bani doar si in Romania se poate trai bine. As pleca doar in cazul in care mi se refuza creditul. In mod normal bancile mi-au zis ca sant sanse mari de a obtine 20.000€ pentru o ipoteca.

Răspuns Câştigător
| CatalinManta a răspuns:

La 20.000 E imprumutati de la o banca si cu un DAE de 9.8 % ar insemna sa platesti inca aproape 1900E ceea ce nu este foarte mult. Insa depinde spre ce banca te orientezi. Intra-devar se poate trai in "Romanica" bine si fara sa "ciordim".

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu zic sa stai linistit pentru moment.
Ce siguranta ai tu ca vei avea acel loc de munca mult timp?
Ai rabdare macar 1-2 ani sa se invete sefii cu tine si sas vada ca esti o persoana demna de incredere si ca meriti acel loc in firma lor..nu crezi?
C e te faci daca iti acorda imprumutul si apoi, dupa 2-3-4 luni esti pe liber?
De unde platesti ratele?
Mai gandeste-te inainte sa te aventurezi.
O zi bunahappy

| ElenaSt2011 a răspuns:

Daca iti iei un credit bancar, trebuie sa dai si dobanda bancii, iar la final cand tragi linie si aduni toate sumele platite, vei realiza ca vei inapoia o suma aproape dubla fata de cea pe care ai luat-o.

Iar, daca ramai fara servici si nu mai poti plati ratele bancare risti sa ramai fara casa si fara banii pe care i-ai platit pana atunci.

Am auzit de persoane care au patit-o.

De aceea, sfatul meu este sa mergi la munca in strainatate, unde daca lucrezi 2 sau 3 ani, de multe ori primesti casa si masa gratis si poti economisi tot ceea ce castigi. Deci, in 2 sau 3 ani de munca, ai banii pentru un apartament.

Sau mergi la Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca din orasul tau si intrebi de job-uri in strainatate, sau accesezi site-ul Uniunii Europene la adresa https://ec.europa.eu/eures/page/index si alegi RO pentru a vedea informatiile in romana. Sau mergi direct la varianta romaneasca a site-ului, accesand https://ec.europa.eu/eures/public/ro/homepage

Daca esti sofer, poti lucra pe tir, caci am auzit ca se castiga bine, se plateste cica pentru kilometrii parcursi si se poate castiga peste 1000 euro lunar si in Romania, cel putin asa am auzit. Nu stiu daca este si adevarat.

| mgtow explică (pentru ElenaSt2011):

In Romania se face in jur de 2200 cam asa pe tir, se merge ilegal si amenzile le suporta soferii laughing acum lucrez la stat ca sofer pe autobuz (transport in comun de calatori) nu am de ce sa raman fara servici pentru ca e siguranta unui loc de munca pana la pensie inclusiv dupa pensie pot continua sa fiu sofer la ei asa cu contract nedeterminat as fi ca si casatorit cu rat Brasov. laughing In ceea ce priveste dobanda nu e dubla, mi s-a facut simulare la banca si e un sfert fata de suma care o cer din 20.000 eur mai pune dobanda 7.000 eur asta e programul prima casa.

| Daniel_Dan_1997 a răspuns:

Nu te-as sfatui sa te imprumuti o sa mănânce si pielea dupa tine. Poate gasesti alta solutie sa-ti iei garsoniera