| paulx94x a întrebat:

Dupa cei 6 ani la Fac. de Medicina cati ani se face stagiatura sau care e sistemul? Cati ani stagiar? Cum e cu rezidentiatul?

Răspuns Câştigător
| H3ll3n a răspuns:

Stiu ca rezidentiatul dureaza 5 ani si stagiatul cred ca e un an. Deci in total cam 12 ani de scoala+tot felul de specializari daca vrei sa le mai faci...

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Rezidentiatul dureaza in functie de specializare. Porneste de la 3 ani(medicina de familie), 5 ani pentru specializarile medicale si ajunge la 7 ani pentru chirurgie, in special neuro.Devii medic rezident doar daca treci un examen. Dupa ce termini rezidentiatul ajungi medic specialist intr-o anumita ramura medicala(in functie de ceea ce ti-ai ales pentru rezidentiat-daca tu faci rez. pe oftalmologie-5 ani- de ex, vei ajunge medic specialist oftalmolog)

| H3ll3n a răspuns:

Ana1* Ai dreptate ca rezidentiatul dureaza in functie de specializare. Am citit si eu site-ul de pe care ai copiat raspunsul. E un site bun... daca stiam ca avem voie sa facem copy-paste as fi dat si eu exact acelasi raspuns ca al tau big grin

| paulx94x explică:

Ms ana scuze ca nu-ti mai pot da funda big grin

| Stanescu_Elizabeth_1991 a răspuns:

Facultatea de Medicina Generala dureaza 6 ani.Iar rezidentiatul dureaza intre 3-6 ani in functie de specializarea pe care ti-o alegi.Conform normelor vechi, ca sa obtina specializari in chirurgie generala, chirurgie cardiovasculara si neurochirurgie, medicii erau nevoiti ca, dupa cei 6 ani de pregatire universitara, sa mai invete, in plus, inca 7 ani. In prezent, pentru a obtine aceste specializari durata de pregatire este de 6 ani.