| askmihai a întrebat:

Este cineva la facultatea de inginerie electrica?
Daca da, La ce specializare,
-Electronica aplicata
-Tehnologii si sisteme de telecomunicatii,
-Automatică și Informatică Aplicată,
-Energetică industrială,
-Electro-tehnică Generală (Inginerie electrică)?

Poate cineva sa imi spuna o parere despre cum e la facultate?
Dupa ce termini facultatea ce devii sau unde lucrezi?

1 răspuns:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Eu am facut facultatea de inginerie electrica (am intrat in 1993). Pe vremea mea erau alte specializari. Masini electrica, Aparate electrice, Metrologie, Electrotehnica generala, etc.
In orice caz, vazand trenduriel actuale in tehnologie, sfatul meu este sa mergi pe Automatica si Informatica Aplicata sau pe Tehnologii si Sisteme de Telecomunicatii. Vezi bine cat de mult s-a dezvoltat IoT, si va continua sa se dezvolte. Din ce in ce mai multe sisteme care acum sunt controlate manual sau semi-automat se vor automatiza, si alea sunt proiectate si programate de ingineri specializati in Automatica.
Nu stiu cum mai e acum la facultate, se pare ca e mai usor decat pe vremea mea. Dupa ce termini facultatea devii inginer (duh) si lucrezi acolo unde iti gasesti, respectiv unde esti capabil sa convingi angajatorul ca esti bun.