| cristii3131 a întrebat:

Exista diferenta intre facultatea de drept si administratie publica din Constanta si Faa (administrie publica si afaceri) din Bucuresti?
Ma int adm. publica.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te intereseaza administratia publica pentru a lucra intr-o institutie publica? Daca faci facultatea de drept zic sa nu alegi specializari de administratie publica ci doar drept. NU poti compara o facultate simpla si cam nefolositoare precum administratia publica cu dreptul. Eu am studiat la Cluj dar iti spun ca spre binele tau profesional mai bine alegi dreptul. Asta daca nu ai cumva multa experienta in domeniul public si te poti angaja pe pozitii mai bune decat cea de debutant. Si cu dreptul poti lucra in institutii publice de gen primarie, prefectura, consiliu judetean etc. Chiar se cauta absolventi de drept. Mai mult decat se cauta absolventi de administratie publica sau alte specializari precum stiinte politice. La administratie publica faci materii de drept dar nu ai specializarea de drept. Este un amalgam de mai multe materii. Mai bine alegi facultatea de drept cu specializarea in drept si esti jurist la absolvire. Poate dai examen pentru barou, INM. Nu se stie pana termini facultatea ce optiuni de cariera iti mai faci.