| pit2y a întrebat:

Exista vreo sansa ca un student sau un elev sa se angajeze daca nu are bani sa-si deschida o firma si sa-si faca vechime pe cartea de munca? Daca da spuneti-mi si mie pe ce profil sa se axeze sau un in ce tara...

2 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Da este usor sa te angajezi nu neaparat sa iti faci o firma ca poate nu ai bani sa faci o firma si sa ai lucrari, asca conteaza in orce domeniu ai deschide firma trebuie sa ai de lucru cu ea sa ai incasari sa platest catre stat taxe si inpozite si sa platesti si angajati dect iti trebuie capital sa te angajezi este bine dar sa fie o firma serioasa sa iti faca carte de munca si sa opereze in ea si depide ce sti tu sa fac in ce domeniu te pricepi ca nu esti inginer sa spui ca faci proiectare te angajezi cel mult asistent sau technician daca ai o calificare in instalati electrice sanitare termice climatizare operator calculator eu am invatat totul la locul de munca in climatizare adica tot ce este de aer conditionat si de meserie sunt mecanic auto si sofer profesionist dupa am lucrat si pe camioane pe extern. se cauta multe meseri care sunt bine platite sudor argon tinichigi auto mecanici daca sti meserie si iti pace si pot sa faci si facultate ca ai ceva timp. bafta

| eugem35 a răspuns:

Sa lucrezi in strainatate trebuie sa vorbesti minim engleza sau limba tari respective un emigramt in danemarca primeste 1400 euro minim pe economie in danemarca nu ea mai mult si iti spun din experienta ca am lucrat in suedia muncesti nu gluma, si daca ai cazare asigurat faci ceva daca mai si platest chirie esti mancat acum am un contract pe comunitatea europeana 2200 euro pe luna ca sofer pe tir franta italia si retur nu am cazare dect in cabina tirului 6luni stau acolo si o luna acasa, sunt in dubi daca dau bani astia,