| Prezidentul a întrebat:

Facultatea de limbi straine sau de istorie? Sunt pasionat de spaniola si engleza dar imi place foarte mult si istoria. Ce facultate are un viitor mai deschis si de ce?

Răspuns Câştigător
| GoldandSilver a răspuns:

Si eu recomand limbi straine, dupa cum a spus si dani2404, la istorie poti iesi, in mare parte, profesor dar si alte meserie pe care banuiesc ca le cunosti, dar daca ai inclinatie si iti place sa fii profesor sau altele, recomand. Alege ce simti tu mai bine! La limbi straine, se cauta translatori, interpreti, chiar si aici poti ajunge profesor. Succes!

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ce interesant, ar trebui sa pot raspunde caci le-am facut pe amandoua. La istorie, poti sa ajungi sa lucrezi la un institut doar daca esti printre primii din an, oricum daca faci modulul psiho-pedagogic poti fi profesor de istorie, dar nu prea se cauta. Ajungi sa intelegi stiintele sociale daca esti serios si citesti o mare parte din bibliografie. Se merita doar daca esti bolnav de chestiile astea
(eu sunt). Parca mai multe perspective sunt la limbi straine, se face multa literatura, gramatica la un nivel superior. Normal, se preda in limbile respective. Poti fi traducator, interpret iar profesorii de engleza sunt cautati mai mult decat cei de istorie, pentru ca multi profesori de engleza isi gasesc altceva. Se fac doua limbi, poti sa iei engleza-spaniola. Ambele sunt scoli bune. Salut.

| dani2404 a răspuns:

Eu as alege limbi straine, acum engleza e limba internationala, si daca inveti alte limbi poti munci in strainatate. Si istoria e importanta dar daca nu vrei sa te faci profesor de istorie, nu prea vad la ce iti foloseste.