| YukyTsukiyomi a întrebat:

Funda! Buna, sunt la profil de mate-info si am o mare problema.Am ajuns pana acum la informatica sa nu stiu absolut nimic.Adica stiu intructiunile pentru, cant timp etc dar nu stiu sa le aplic in probleme.Adica citesc textul problemelor si raman proasta! Nu stiu ce sa folosesc cum sa fac etc.As putea sa ma apuc sa invat algoritmii pe de rost dar nu ajung nicaieri asa.Tot i-am intrebat pe colegii mei care mai stiu sa faca,,de unde stii si cum "? ei imi spun scurt,, trebuie sa o iei logic" Cum naiba sa o iau logic daca eu nu stiu ce cum cand sa fac.

Am cautat pe internet explicatii, probleme algoritmi etc dar m-au bagat si mai tare in ceata.La ore sunt foarte atenta, pun intreabari si incerc sa-mi dau seama cum se fac dar nu pot.Acum ce sa fac maine ne asculta si dam si test (avem 3 ore) deci am nenorocit-o...Ce sa fac sa inteleg sau sa stiu sa rezolv probleme?

Răspuns Câştigător
| Narcis2007 a răspuns:

Incearca sa intelegi problemele din clasa si nu incerca sa inveti pe de rost fara sa intelegi...

daca vrei da add la narcis_c2007 si iti explic eu

1 răspuns:
| Ayame17 a răspuns:

Mda, si eu sunt la profil mate-info si problema asta am avut-o in clasele IX-XI. N-am reusit sa inteleg, asa ca m-am straduit sa am note de trecere. Daca esti cu adevarat interesata de info, dar nu poti intelege din clasa sau colegii nu-ti explica la scoala, iar tu chiar vrei sa inveti, as spune sa faci meditatie. Asa profesorul se va ocupa doar de tine si iti va explica de nenumarate ori. Eu nu am facut meditatie (nu ma intereseaza info), dar am colegi care erau la fel de bata ca mine, iar dupa cateva ore de meditatie, am ramas uimita pentru ca uneori se ofereau sa iasa la tabla si sa rezolve probleme.