| Criss197 a întrebat:

Hei. Am 17 ani si as vrea sa urmez facultatea de medicina pentru a deveni chirurg. Am o pasiune foarte mare pentru aceasta meserie, ma atrage orice la ea si simt ca sunt facuta pentru asa ceva. Insa mi s-a spus ca in medicina nu e ca in filme si ca niciodata nu vezi un doctor zambind. Ca este mult prea rau,urat si ca iti distrugi viata. Ajungi sa consumi alcool sau innebunesti. Persoanele care au medici in familie sau stiu cat de cat despre ce e vorba, cum este cu adevarat sa fii doctor? As vrea sa vorbesc cu un medic sa ma tina cu el o zi, sa vad cum e cu adevarat aceasta meserie. Si nu, nu m-am hotarat din filme sa fac asa ceva, chemarea o am de cand eram mica si am ramas pe aceeasi idee.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai aceasta pasiune, atunci trebuie sa dezvolti si o pasiune pentru studiul/munca intensiva, de lunga durata si cu multe sacrificii. Daca una este iar cealalta lipseste, totul este chin zadarnic!
Cunosc medici care au rezistat si rezista efortului intelectual dar si medici care n-au rezistat (cativa sunt "prieteni" cu alcoolul iar unul s-a ales cu un diagnostic de schizofrenie ). De alfel, exista si alte profesii tot atat de stresante precum cea de medic--- asa ca, implineste-ti visul!

| AdelinaC a răspuns:

laughing) Cine ti-a zis ca medicii ajung sa consume alcool si ca sunt nefericiti?
Viata in spital ca si cadru sanitar nu e usoara, dar nici imposibila astfel incat sa ajungi trist cum ai descris tu. E adevarat ca medicina nu e ca in filme, nu are atat de multa actiune,, romance", sunt si moment de rutina, dar e foarte frumoasa. E minunat sa vezi cata putere si incredere ai in fata bolnavilor atunci cand porti halatul alb...
Prea rau nu este. Este dificil cateodata sa nu poti da medicamente bolnavilor pentru ca spitalul nu dispune de fonduri, sau sa nu poti recomanda o anumita analiza pentru ca nu e decontata de CNAS si bolnavul nu o poate suporta. Din aceste puncte de vedere te simti limitat si trebuie sa jonglezi foarte mult cu cunostintele tale pentru a da un diagnostic corect, chiar si in lipsa acelor investigatii pe care din motive financiare nu le poti face.
Urat nu e deloc. Depinde si de om acum. Viata este asa cum ti-o faci si daca nu iti place medicina si devii medic, normal ca ti se va parea urat, plictisitor si enervant. Dar daca tie iti place, asa cum ai zis mai sus, nu vei avea probleme. E greu sa fii lucida mereu, sa inveti serile in loc sa te duci in oras, sa faci garzi solicitante dar daca o faci din pasiune e totul ok. Ai timp si de viata de familie, e adevarat ca mai putin fata de altii care au alte meserii dar se poate face o familie, poti avea prieteni si poti iesi la cate un film din cand in cand.
Nu iti distrugi viata daca o faci din placere.

| Criss197 explică (pentru AdelinaC):

As vrea sa plec in Anglia sa fac facultatea. Stii cumva cam ce facultati de medicina sunt acolo, cum se face admiterea si cam ce nota imi trebuie la bac ca sa pot intra?

| AdelinaC a răspuns (pentru Criss197):

Eu studiez in tara, nu stiu cum e in afara, imi pare rau.

mira
| mira a răspuns:

Straduieste-te sa fii foarte buna la biologie si chimie.Formarea unui medic dureaza foarte mult, cam 10 ani si inseamna sacrificii financiare si chiar sentimentale.Verfica-te cum reactionezi la sange, rani purulentre, vomismente.Pentru chirurgie ai nevoie de doua maini drepte, curaj si forta.Succes.

| DamnedShadow a răspuns:

Trebuie sa ai o chemare pentru asa ceva, pentru ca o sa urmeze zile in care n-o sa-ti mearga nimic, o sa uiti, o sa pici examene desi inveti de rupi, si atunci o sa iti ramana doar pasiunea. Si eu vreau sa dau la medicina anul acesta, dar nu stiu sincer daca o sa intru. Stau cam prost la capitolul motivatie.

| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

Buna! Si mie imi place mult biologia si am avut un coleg al carui tata este un doctor foarte bun. Iti pot garanta ca doctorii sunt foarte fericiti si ca datorita castigului mare de bani au tot ce isi doresc. Cine a zis ca doctorii sunt betivani si drogati sunt niste mincinosi. Succes in cariera ta de medic happy