| numesiprenume0 a întrebat:

Hei! Anul acesta termin postliceala de asistenti medicali si m-ar interesa cat castiga un asistent debutant care lucreaza la stat pe o sectie de recuperare(dar nu ATI ori UPU), fizio sau kineto. Pe net vad in grile ca incepe de la 3500(asistent debutant grad 0). Este adevarat? Se refera la salariul de baza brut sau net? Ofer funda!

1 răspuns:
| crud a răspuns:

Grilele nu se refera niciodata la salariul net. De regula, un debutant are minim pe economie sau putin peste. In 2019 salariul minim este 2080 lei. Din el se suporta darile catre stat.