| Ramo137 a întrebat:

Hei! Eu m-am angajat la un rca de 3 luni de zile. fara carte de munca fiindca am o sefa cu capu' si disperata..desii la inceput zici ca era miere si zahar. Am batut-o la cap sa imi faca odata contractul si mi-a facut Contract individual de munca. Daar..cred ca este FALS. Pentru ca nu ma gasesc pe internet daca ma caut, sa vad cat dau la stat, ceva de genul.
ce parere aveti?
Cum pot afla daca sunt angajat legal?!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca plateste contributiile speciale pentru tine inseamna ca esti asigurat.
Poti verifica daca esti asigurat de sanatate in felul urmator:
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.

| Ramo137 explică (pentru Ioandelasal):

Serviciul Web a întors următoarul mesaj:

Persoana selectată nu este asigurată
Persoana are card emis!

hm... asta mi.a dat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ramo137):

Inseamna ca patrona nu ti-a inregistrat contractul individual de munca la CIM si nu a platit contributiile la fondurile speciala. Vorbeste cu ea si daca nu intra in legalitate spune-i ca o reclami la ITM.

| Ramo137 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns!

| ALGator a răspuns:

Depinde ce scrie in contract. Poti avea un contract "legal" dar cu foarte putine clauze in favoarea ta.

| Ramo137 explică (pentru ALGator):

Mi-a gresit si sectorul in contract si are 2-3 greseli de tastare. m-i se pare ceva neinregula

| GinoLANETTI a răspuns (pentru Ramo137):

Atunci cel mai probabil nu a depus contractul de munca deoarece ar trebui sa fii asigurata... nu cred ca te-ar fi asigurat la o sectie particulara. Dar mai incearca sa o rogi pe angajatoare sa iti dea o copie a Revisal transmis pentru inregistrarea contractului (va avea stampila si numar de inregistrare unic) dar daca va comenta sau nu va dori sa te ajute inseamna ca lucrezi la negru si te-as sfatui sa iti cauti alt loc de munca. Sau incearca sa afli direct de la cei de la ITM - Inspectoratul Teritorial de Munca.

| ALGator a răspuns:

Intreaba mai bine aici:
http://www.avocatnet.ro/......st-an.html

| GinoLANETTI a răspuns:

Buna! Nu se mai poate din 2011 sa verifici online daca esti angajat sau nu(cel putin nu de tine) Trebuie sa te bazezi pe cuvantul angajatorului, ceea ce la tine nu este cazu, sau sa mergi la ITM si sa soliciti o copie a Revisal-ului, sau incearca sa intri pe www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html si sa verifici daca ai asigurare de sanatate. Ar trebui sa ai odata ce esti angajata legal la o firma. Sa imi spui daca ai rezolvat ceva!

| Ramo137 explică (pentru GinoLANETTI):

Serviciul Web a întors următoarul mesaj:

Persoana selectată nu este asigurată
Persoana are card emis!

asta mi-a dat