| Ramo137 a întrebat:

Hei. Ma pot angaja daca am 18 ani dar buletinul nu il am..inca. Il am pe ala de 14.
Sa zicem, la o cafenea happy
Nu stiu daca ar accepta asa.
Dau funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca te poti angaja singur de la 18 ani doar ca iti va cere actul de identitate in termen de valabilitate.

| ionutz03 a răspuns:

Te poti angaja legal de la varsta de 16 ani, dar nu poti lucra mai mult de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
Asta spune legea, dar in realitate nu e chiar asa, poti lucra mai mult, dar in contract iti scrie ca lucrezi 6 ore pe zi.

| NoooooNaMe a răspuns:

Acum cateva zile am aflat si eu ca buletinul ti-l poti schimba si cu 6 luni inainte de expirare

| sardaduraluca96 a răspuns:

Teoretic da ca ai voie sa muncesti de la 15 ani. Doar daca nu vrei sa muncesti cu norma intreaga ca atunci nu stiu.