| adela2012 a întrebat:

Hei! Mi-as dori ca pe viitor sa lucrez in domeniul IT si sa termin o facultate pe baza acestuia. Problema e ca nu prea sunt buna la matematica si nici nu imi place la fel si cu fizica. Stiti cumva daca exista o facultate in care sa se studieze doar informatica fara matematica sau alte materii de genul? Sau ce facultati pot face ca pe viitor sa lucrez la calculator?

34 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

IT fara logica matematica?
Mai bine du-te la zootehnie, acolo n-ai nevoie de mate si fizica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Omule,iti dai seama ca nu e asa bun, dar totusi acolo prinde si el ceva.
Crezi ca e asa greu? Poate doar in Game Development.
Daca chiar ii place, prinde repede. happy Sper.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Vaaaaaai de tine, meserieeee! crying

| Violleta2022 a răspuns:

Informatica fara matematica nu exista! Daca nu stii matematica, nu poti face informatica, cu alte cuvinte.
La calculator poti lucra si ca contabil... ahhh uitasem, tot cu matematica mult se ocupa si asta.
Arhitect, inginer... nasol, ca si astea folsoesc multa matematica si inca din cele avansate.
Ar merge caserita la supermarket, stai la computer tot timpul, scanezi, dai rest, nu trebuei sa faci tu adunarile si scaderile, le face computerul din fata ta, iti spune chiar si cat trebuie sa dai rest.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru IdeiRombice00):

+1 Ar trebuii sa iti dea funda.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Pai, ea nu stie matematica deloc... si este acum la liceu.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Nici nu era vorba de matematici speciale aici, ci de matematica simpla, din anii liceului, unde fata a scris clar ca nu le are cu matematica, deci, nici macar pe aia nu o stie, atunci cum dumnezeu face programare cand ai nevoie de formule matematice ca sa le pui in functii si sa programezi ceva?!

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatile adevarate cu profil IT sunt doua mari si late
informatica si automatica si calculatoare

in ambele cazuri ai nevoie de matematica serioasa si nu neaparat pentru ca este mereu indispensabila matematica in programare cat pentru logica si modul de gandire pe care ti l formeaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A zis destul de clar ca vrea sa faca o facultate in IT, i am explicat care sunt facultatile cu acest profil.
Ce era sa ii recomanda? Facultatea de filosofie?

Daca era atat de autodidacta se apuca si invata programare fara sa mai puna astfel de intrebari

Răspuns utilizator avertizat
| Sn4k3 a răspuns:

Poti deveni Front-End Developer. Nu necesita cine stie ce matematica, doar chestii de baza. Cauta pe net despre asta si informeaza-te mai mult, sunt si multe videoclipuri pe Youtube (iti recomand sa cauti in engleza).

| Donsavas a răspuns:

Nu alege asta! Trebuie sa stii matematica si daca nu esti dispusa sa inveti matematica si nu o faci de placere,mai bine nu te mai gandi la asta. Reorienteaza-te! Acum sunt anii in care te pregatesti pentru a deveni un specialist IT si daca nu te descurci acum,nu te vei descurca nici mai tarziu! Acum e abia inceputul. Daca nu inveti teoria bine si din propria vointa,nu vei putea lucra in domeniu. Repet! IT-ist devii azi,nu maine, nu peste cativa ani! Daca iti dai seama ca nu rezonezi cu domeniul, mai bine alege altceva! Nu vei deveni specialist daca in prezent nu ai nicio legatura cu domeniul. Prezentul ne scrie viitorul! In caz de iti doresti sa te autodepasesti si doresti sa te perfectionezi invatand matematica, atunci do it! Cu ambitie si incredere in tine vei reusi. In caz contrar, daca amani si chiar eviti matematica de buna voie, axeaza-te pe alt domeniu! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact in aceeasi situatie happy Sunt curios ce raspunsuri vom primi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-aia esti tu expert al TPU de duzinawinking... soo sad.
Tot de aceea esti tu programator pe 1k euro, tot de aceea ai terminat tu o facultate in domeniul ingineriei calculatoarelor, tot de aceea, raspunsuri p'aci, toate au o logica.
Nu stii matematica n-ai ce cauta la informatica si tot ce tine de calculatoare, strict astea este purul adevar.
Lasa-ma cu aburelile, ca pentru salariile profesorilor si rahat, asa ziceam eu pe a 8-a, nu dupa ce lucrez in asa ceva, matematica este facuta pentru ceva anume, daca nu o sti, informatica n-ai cum sa inveti, logica aia de programare in orice limbaj, matematica iti dezvolta foarte bine acea logica, n-ai ce sa-mi spui tu mie, ca eu am trecut prin ele, am mancat niste ani, am lucrat si lucrez pe asa ceva.
Ori te apuci zdravan de invatat matematica, chit ca nu iti place, si fizica la fel, ca ai baze de electrotehnica si mecatronica cu gramada, ori te bagi pe alta ramura.
D-aia intra "toti p. la politehnica" cu admitere frumos, ca sa faca o departajare corecta, d-aia termina 90% din ciberneticieni si cer ca disperatii salarii de 2-3k euro. Of cata desteptaciune pe lumea asta sad.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru IdeiRombice00):

:triplefacepalm:! Mi-ai inchis gura... daca dupa tot textul asta ai inteles, este clar, ce logica ai in tine.
Sa traiti maria ta, sa-mi b. etc happy seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esentialul este sa te apuci de pregatire la matematica intensa, se stie clar de la majoritatea studentilor care sunt an 2-3-4, la master sau au terminat de mult si lucreaza pe asa ceva, ca la inceput si dupa le-au trebuit matematica, iti dezvolta capacitatea de a gandi logic, de a face o baza destul de puternica.
Daca nu ai habar de matematica si putina fizica, nu vei trece nici macar cu 5 examenele, te vezi in restante, re-restante sau re-re-restante, si nu vad logica de ce sa platesti cand poti sa iei din prima examenul.
Ai vreo 3 matematici sau 4 pe anul I si 2 in anul 2, nu este asa greu, dar trebuie frate sa inveti, ca nu termini o facultate de inginerie sau automatica fara sa stii si matematica, asta este logica normala in asa ceva.
Orice inginer pe domeniul IT, stie si matematica, ori daca nu a facut la Spiru haret, si e vai de mama lui. Nu poate sa ma contrazica cineva care nu a trecut prin asta ca nu i-a trebuit matematica, sau ca nu ii trebuie dupa ce termina facultatea, nu iti trebuie exagerata, daca nu vrei sa predai sau alte chestii, sa faci meditatii, dar toti iti trebuie sa ai o baza solida de cunostinte, ca sa faci fata oricarui obstacol, fie el in programare sau alt domeniu, poate vrei sa creezi site-uri web, ai o logica, de ce trebuiesc puse obiectele acelea acolo, sau in alta parte, cum trebuie sa dea schema asta, cat trebuie sa fie aia. Daca nu stii, degeaba treci la examene, ca tot 0 ramai.
Te intreaba unul, ba da care erau teoremele lui kirchhoff sau legea lui ohm, pai... 0.
Sau care erau metodele numerice, gen gauss? Pai pauza.
vezi asta este gandirea, sunt it, dar habar nu am de matematica, ce ii explic eu sefului ala, ca am facut aia, bre... aia. nu si ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu crezi ca e cam multa matematica? Fix site web exemplu pe care il fac si eu? big grin Inteleg ca iti dezvolta logica, dar nici 10 pe linie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai e treaba fiecaruia ce vrea sa faca, eu doar ii dau detaliile prin care am trecut, si pe care fara matematica nu le puteam face fata si nimic mai mult.
Fiecare intelege ce vrea, face ce il taie capul, asculta dupa parinti sau dupa anturaje, acum depinde si in ce clasa se situeaza. Parintii responsabili stiu ce au de facut pentru viitorul copiilor lor, indiferent de situatia financiara, crede-ma pe cuvant!
Daca nu au chef sa invete matematica, poate sa se faca avocat, magistrat, procuror, judecator, cine-i opreste? In viata nu exista doar matematica, si romana, exista multe alte domenii si subdomenii, n-are rost sa ne batem capul cu unul care nu ii place in ruptul capului matematica, sau cu unul care nu ii place sa toceasca, desi are o inteligenta si o logica de te uimeste, ce sa le facem, asta este fiecare trebuie sa aiba o meserie, un job, mai bine platit sau mai prost platit. Cum iti asterni asa si dormi, nimeni nu iti face un culcus mai bun!
EU vad multa ironie si "stiinta" de le bubuie mintea unora, unii care imediat cum imi vad mie sau altora titlul "userul anului, expert TPU sau orice alt titlu mai bun" spun, asta a frecat 24/24, 365/365 zile ca sa ajunga el cu rank-ul/gradul acela, sa fim seriosi, astia-s oamenii, n-am sa ma bat cu ei, ca am eu gradul x, am pentru ca il merit, pentru ca am cunostinte in anumite domenii foarte bine consolidate, experienta anilor in munca isi spune si ea cuvantul si toate cele.
Intalnesc persoane ca userii de mai sus, ogroaza, te rog sa ma crezi, ogroaza, habar nu au unii de ce au renuntat la scoala, habar nu au unii de ce sau angajat, de ce primesc leafa cutare, exemplele pot continua.
Userii calumea, care ii respect sunt numarati pe degete in aceasta comunitate.
Printre care este Bula sau curiostaff, tot respectul, am ce discuta cu ei, au gandirea de om matur, pentru ca si sunt asa ceva.
Ce sa discuti cu toti liceenii?happy Seara buna sa ai!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Bine Domnu' Aberatie, spune-le astora sa faca inginerie si profil IT, ca nu se cere matematica, la ce mama dq, s-o mai fi inventat!
Toata stima, nu stiu cum s-a permis ca tu sa termini acea facultate si de IT, sper ca nu spiru haret.(Tot ce tine de programare web, sql, mysql, jocuri, se bazeaza 50% pe matematica, din experienta de zi cu zi o spun, n-ai ce sa-mi demonstrezi tu, fiindca stiu extrem de bine).
Seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, ai tot respectul meu de azi inainte, pentru explicatiile tale asupra modului de gandire dintre un IT mediu, nu cine stie ce de capul lui, gen informatician intr-o scoala, si un expert in IT, in adevaratul sens al cuvantului, de la limbaje de prorgamare, pana la Matlab, WorkCaD, AutoCAD, electronics workbench, Java, framework-uri si toate cele.
Toata stima pentru tine, care totusi, a vazut ca neg ce spune, desi era perfect real ce ai spus, dar voiam mai mult de la tine, pentru ca am vazut ca poti.
Si eu lucrez ca si tine in domeniu, acum sunt pe partea de soft+recrutare, stau la interviuri practice ca sa vad ce da din acel om; ma bucur ca ai vazut cum sta treaba in Romania, si nu numai, ce angajari se fac la Microsoft, acum nu bate toba, ca vezi Doamne orice fraier intra acolo, hai sa nu exageram, totusi are un prestigiu si Microsoft. Dar cine vrea un job de birou, pe maxim 1800-2000 ron, deci, maxim! Atunci si pachetul Microsoft Office+ sa instaleze niste sisteme de operare+ folosirea unui videoproiector si etc, este arhisuficient pentru el, dar, cine vrea ceva mai serios, in afara de inginerie, mai trebuie sa stie si mate fratilor, nu incurajez cu matematica sa bage in ei, dar daca esti habarnist, si nu stii baza la ce dracu mai te duci la o facultate pe domeniul calculatoare, retelistica si ceva pe acolo? Acum zau, sunt si alte specializari, du-te la hr, du-te la drept etc.
Repet, nu incurajez sa se faca n'spe mii de ore de matematica pe saptamana, ba chiar si mie imi displace sincer ti-o spun, mai am niste copii ai unor prieteni de-ai mei, mai in varsta, care imi spune sa-i ajut la matematica ca nu trece fisu' la nu-s ce decan, pai ce sa le fac eu frate, daca aia stiu decat bani, spaga si etc? Poti fi tu doxa de matematica, daca habar nu ai si de restul in viata, degeaba stii tu matematica, sa programezi extrem de bine, daca nu stii sa legi doua cuvinte!
Ai zis tu de, baze de date, access sau sql/mysql, de-ar fi asa simplu sa lucrezi in ele... huh sad.
Chiar luna asta am de facut pentru o facultate un program pentru plata taxelor, si faza dura este ca nu vrea sa se actualizeze automat, ci manual, cu fel si fel de chichibusuri si ț-spe alte porcarii, eh, este greu cu baza de date acolo, pentru ca vrea sortare, vrea alertare pe fiecare student, sa ii trimita pe email, daca mai are de platit si cat mai are, vrea sa vada pentru rector/decan cine/ce cum are, chestii...
Zi buna sa ai!

| Ironwin a răspuns:

La facultatea asta nu faceti fizica deloc, iar matematica doar in anul 1, facultatea este de 3 ani. Oricum matematica nu este usoara, aveti aici programa de studiu : http://www.unitbv.ro/Portals/19/programe_studii/PI_INFO_2015.pdf

| suntserios a răspuns (pentru Ironwin):

Chiar in programa data de tine apar doua cursuri de matematica si in anul II, de ce zici ca se face doar in primul an?

| JesseH a răspuns:

Ia-o pe scurtătură dacă stai bine cu engleza: freecodecamp.com
La facultate faci oricum chestii generale. Dacă te disciplinezi și pui vreo 4-5 ore pe zi să înveți singură mă aștept să devii expert în scurt timp, pe cont propriu.

Dacă vrei și o diplomă, caută o facultate unde nu e stres cu prezența. Dar în informatică te alegi cu ce faci pe cont propriu, e prea multă informație încât să aștepți mereu să te țină cineva la zi.

Succes!

| Reddfox a răspuns (pentru JesseH):

Pe acest freecodecamp inveti sau muncesti si primesti bani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru JesseH):

Dumnezeu sa te binecuvanteze! Iubesc siteul alaa! happy! Mersi baaa!

| JesseH a răspuns (pentru anonim_4396):

Spor! 8 ore / zi. Și când termini un „semestru" o să vezi că a meritat.

| JesseH a răspuns (pentru Reddfox):

Înveți.

| JesseH a răspuns:

Dar vezi că tot la calculator poți lucra și design. Fă-te expertă în culori, în layouts pentru web site-uri și aplicații. Pornește și cu logo design, prelucrare fotografii, design de postere etc. Că nu știi nu e scuză, înveți și reușești.

Încearcă 2 săptămâni să înveți pe cont propriu, dar în modul cel mai serios, ca și cum ai fi la serviciu 8 ore / zi.

Părerea mea e că traseul pe care ți-l dă o universitate e pentru leneși. Am trecut pe acolo. Încurajez oamenii să o ia mai pe scurt dacă au chef. Nu lăsa pe alții să-ți stabilească limitele. happy

| suntserios a răspuns (pentru JesseH):

Nu e pentru lenesi... e pentru cei care vor sa aiba niste baze solide de la care pot dezvolta mai usor