| Mizuki a întrebat:

Hei tpu..As vrea sa devin cantareata..de jpop. Oadmir foarte mult pe koharu Kusumi pentru ca este cea care interpreteaza vocea animeului meu preferat..si anime:Kilari.I-au deja ectii de canto, si fac parte dintr-un grup vocal..am mai cantat pe scena ca si solista..cu greseli cu bune si rele din ce in ce mai bine merge.dar de aici nu mai stiu ce trebuie sa fac.Am 15 ani.Ce pasiar trebui sa urmez? Voi pregati cateva piese si le voi inregistra.la cateva voi face si videoclip dar asta cam in cateva luni..sau cel mult un an..asa sper depinde si de cat timp liber am dar in afara de asta ce pasi mai trebuie sa fac? IDau fundita.

Răspuns Câştigător
| irbis a răspuns:

Sa mergi pe calea muzicii. Poti sa alegi sa te descurci singura, sa inveti singura si sa compui. Mai poti insa merge pe o cale profesionala, adica sa invati mai multe despre muzica la un liceu de muzica si poate si la facultate. Ceva ce cred insa ca ai nevoie este limba japoneza. J-pop se numeste asa pentru ca e japonez. De la asta vine "j"-ul si de regula e cantat de japoneze. Ai putea insa incerca sa fi una din putinele cantareata de j-pop care nu e japoneza. (daca nu chiar prima, ca nu am mai auzit de cantareata de j-pop care sa nu fie japoneza)
Ar mai putea fi insa si o alta posibilitate. Mie-mi place foarte mult vocea lui Yanagi Nagi (aka Gazelle). Ea a inceput pe internet, postand cover-uri, si ulterior melodii personale. A colaborat odata cu Supercell si au scos niste melodii incredibile. Ai putea si tu sa incerci sa devii cunoscuta pe internet.

| Mizuki explică (pentru irbis):

Sunt la liceu de muzica la profil de teatru..si invat japoneza.M-am inscris la un curs si mi-am luat si materiale ca sa pot s invat acasa.Problema este cu compusul..eu nu stiu sa compun, nu stiu nici sa cant la pian si in alta limba in afara de romana.iar mie imi plac melodiile in japoneza.

| irbis a răspuns (pentru Mizuki):

Nu e nevoie de cine stie ce cunostinte speciale pentru a compune ceva. Incearca asta: scrie niste versuri si apoi inearca sa vezi cum ar suna cantate sau invers, fa o melodie si dupa aia vezi ce versuri s-ar potrivi. Din asta consta compusul unei melodii. Cateva cunostinte de muzica de baza ajung. Cat despre pian, acesta este cel mai simplu instrument. Toate notele sunt in fata ta. Incearca sa canti ceva, sa impriovizezi sau sa citesti niste partituri sau sa canti ceva dupa ureche.
Ca sa inveti japoneza, anime-urile ajuta. Cu timpul incepi sa asociezi sunetele cu subtitrarea si inveti ce inseamna cuvintele, sensurile lor, intelegi limba si asta e cel mai important, nu sa stii limba ci sa o cunosti, sa o inteleg. Dupa aia poti sa faci ce vrei. Aici gasesti o lista cu cam toate anime-urile care exista: http://myanimelist.net/panel.php
Eu am vazut aproape 500 de anime. Daca ar fi sa ma apuc sa invat japoneza activ, as invata-o forte bine, foarte repede.
As putea sa-ti mai spun si de niste muzica in japoneza daca vrei.

| Mizuki explică (pentru irbis):

Sigur,eu o admir pe Koharu Kusumi^.^

| irbis a răspuns (pentru Mizuki):

Dupa cum am mentiont deja, mie-mi place foarte mult vocea lui Yanagi Nagi. Supercell este un grup de mai multi oameni care de regula fac muzica pe calculator. La inceput au folosit un vocaloid, un program cu care poti face si partea vocala a unui cantec, pe calculator, Miku Hatsune. Mai sunt si alti vocaloizi. Poti sa gasesti destule melodii pe youtube si chiar si chestii de genul asta: http://www.youtube.com/watch?v=lZfnsvIqsfg
De asemenea, mai stiu de Kalafina si Gackt. Astea sunt mai intunecate, iar la Gackt canta un tip, dar canta bine si kalafina si Gackt. Cam astea sunt sursele independente pe care le stiu.
Eu mai ascult si destul de multe melodii de prin anime. Exista si cateva anime in care este vorba despre muzicieni si evident, au multa muzica. Unul este Macross (se pare ca s-au castigat premii cu muzica de la asta). Seria originala este destul de veche, dar s-au facut mai multe serii pornind de la prima. Toate au legatura cu muzica si aceasta este excelenta. Un alt anime muzical este K-on! Cred ca o sa-ti placa.
Alte melodii in japoneza pe care le mai ascult eu sunt din diverse alte anime care nu prea au legatura cu muzica. De fapt asa am descoperit destul de multa muzica.
Acum nu-ti ramane decat sa studiezi subiectul, sa inveti, sa exersezi, sa incerci, sa descoperi.
Sper ca toate informatiile pe care ti le-am dat te vor ajuta. Daca vrei sa mai stii ceva, spune-mi. O sa-ti raspund cat de bine pot.
Succes!