| Criss197 a întrebat:

As vrea sa studiez medicina in Anglia, stiu ca acolo conteaza nota de la bac. Eu sunt la un profil de desen(arhitectura) asa ca bacul il voi da la romana istorie si logica. Insa in facultatile de medicina din Anglia am auzit ca se cere sa dai bacul la chimie si biologie. Ma poate informa mai mult cineva care stie? M-ar putea primi si asa sau va trebui sa ma mut la alt profil? Sunt clasa a 10 a. Care sunt pasii si tot ce trebuie sa fac ca sa ajung acolo? Dau funda. Multumesc.

2 răspunsuri:
| alledawn a răspuns:

Muta-te la alt profil, unde sa faci biologie si chimie mai mult si eventual sa dai bacul la una dintre ele. Te avantajeaza mai mult pentru ca din cate stiu se da examen. Ar trebui sa te interesezi la ce universitate din Anglia vrei sa mergi, apoi pasii depind de alegerea facuta. Stiu ca se aplica prin UCAS, e un site online prin care iti trimiti aplicatia. Iti trebuie scrisori de recomandare, eseu personal bun, ar fi bine si daca ai avea activitati extracuriculare la dosar, cum ar fi activitati de voluntariat. In rest cerintele depind de universitatea la care te decizi sa aplici. Iti zic mai pe general, la medicina nu stiu sigur. M-am interesat mai mult de arhitectura.

| alledawn a răspuns:

Http://www.ucas.com/
Poate mai gasesti informatii care sa te ajute in legatura cu universitatile din Anglia