| oOSaritaOo a întrebat:

Hei TPU, cine merge la facultatea de Drept? Cu ce va pregatiti? Invatati ceva? Cu ce ar trebui sa ma pregatesc si eu?

Si mai am o intrebare: daca merg la facultatea de psihologie ce ar trebui sa invat?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

La drept se da admitere la economie si la romana (gramatica), vezi subiectele aici http://www.drept.unibuc.ro/Concurs-de-admitere-ZI-s21-ro.htm.La psihologie se da admitere din materia de psihologie care se face la liceele de stiinte sociale sau pedagogice. Ai aici subiectele din 2012 si anii anteriori http://www.fpse.ro/....../index.php

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Depinde unde te duci și ce vrei să faci. La Universitate se cere Română și Economie cel puțin așa se cerea înainte, intrii frumușel pe site-uri și cauți vezi ce se cere la admitere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La drept din cate stiu eu istoria si romana sunt de baza, iar la psihologie banuiesc ca ceva tot in legatura cu romana, stii tu, comunicare.

| JohnnyWylde a răspuns:

La drept la admitere se cere Economie si Romana gramatica. Si eu ma gandesc sa ma duc dar nu stiu ce sa fac.