| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca merita sa plec din Romania in America-New York? De ce da/nu? Si credeti ca imi pot gasi ceva de munca acolo daca aici termin Academia de Politie-criminalistica?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ma insel, atat timp cat nu esti cetatean al tarii nu poti lucra in politie

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Deci nu pot mai intai sa fac Academia, iar dupa sa obtin cetatenia(stiu ca e cam greu de obtinut), nu? Gen si cu cetatenie si cu Academie laughing.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa obtii cetatenia sunt niste reguli destul de stricte printre care inseamna si sa locuiesti cativa ani in state si sa lucrezi legal acolo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, merita. Am vizitat mai bine de jumatate din SUA si oriunde ai merge traiesti decent. Dar California si Texas sunt statele unde te poti realiza mai repede. Cele doua sunt statele cele mai mari din SUA. Cu locul de munca nu stiu ce sa zic. Nu stiu daca vei putea lucra in domeniu pentru ca la ei nu intra oricine in politie. Daca ai vazut politist roman in SUA s-a intamplat pentru ca a facut scoala in America. Cu ce academie se face la noi, crede-ma ca suntem sub 0 fata de SUA. Eventual sa faci acolo academia. Din nou.