| claydee a întrebat:

Hei TPU happy happy
Dintre facultatea de jurnalism si cea de administratie publica, ce ati alege? Care credeti ca este mai avantajoasa? Unde se pot gasi locuri de munca? Ce avantaje sau dezavantaje reprezinta cele doua?
Sunt in situatia de a alege dintre acestea doua, insa nu stiu ce e mai bine sa aleg.
Orice raspuns, opinie sunt bine venite happy happy

PS: Am de ales dintre cele doua, dar si stiinta mediului..Aceasta pica din start, deoarece, am avut 3 dosare la inscriere si aceasta cu mediu' a fost pe locu' 3..nu m-am gandit ca pot fi admisa si acolo, insa, am avut profil uman si aici se face chimie, biologie..Nu stiu.

Funda :* :*

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ambele sunt la fel de inutile daca nu au pile in domeniu sa te angajeze dupa absolvire. As inclina, totusi, spre administratie publica, poti avea o sansa in plus de angajare pe la UE, unde nu-ti trebuie pile, doar sa ai studii de profil, sa stii macar engleza foarte bine si sa treci examenele lor. Jurnalismul e pe cale de disparitie, nu vezi? Presa scrisa nu mai exista, iar in tv cati incap? Oricum, daca faci administratie publica si esti talentat poti face jurnalism dar invers nu prea happy Succes!

| Okkultist a răspuns:

Depinde. Meseria de jurnalism (imi zicea un prieten care lucreaza in domeniu) in Romania este corupta si esti obligat indirect sa spui ceva ca un papagal. Daca nu. fara succes.
Daca ai de gand sa pleci intr-o tara ca Germania, Franta, Italia, Egipt chiar ai avea oarecum un succes.
Cunosc cativa parlamentari car si oameni care au lucrat in administratie publica, un salariu de 400 de euro sau 500, nu mi-se pare ceva satisfacator.
Der depinde si ce loc prinzi si ce vrei sa faci.
Sincer as-i merge pe jurnalism in lucl tau.
Tu decizi, si pentru viitor.
Noi venim cu sugestii, dar ce e in inima ta tot este mai bine.
Conteaza sa-ti placa.
O zi frumoasa, cu bine! happy