Întrebare recomandată | Unknown7 a întrebat:

Hei TPU:*! Ma gandeam ca pe viitor sa dau la Facultatea de Jurnalism. Am cateva intrebari la care as dori sa-mi raspundetibig grin :
1. Care sunt cele mai bune facultati de Jurnalism?
2. Ce meserii pot iesi de aici?
3. Cam cat este salariul?
4. Ce materii trebuie sa stapanesc bine?

Va multumesc ^^! funda, bineinteles:*!

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Facultatea de Jurnalism poate fi o alegere inspirata daca e ceva ce iti place. Am facut-o si eu cu mentiunea ca eu am facut-o de hobby mai mult (in conditiile in care lucram la vremea aia deja in tv, la un post regional). E destul de faina facultatea in sensul ca prezenta nu-i asa obligatorie (intelegi tu ce vreau sa spun) iar curricula e asezata destul de bine. Vei studia presa scrisa, online, radio, televiziune, cinematografie, PR, publicitate, engleza, putin drept (in anul 1) si putina istorie si geografie politica europeana (anul 2). Nu vei avea multe examene in schimb examenele importante mereu vor contine 6, 7 credite drept pentru care va trebui sa le iei in serios si sa inveti in sesiune. Poti opta apoi pentru un master in tv daca vrei sa urmezi oc ariera in tv ori unul pe publicitate daca iti doresti sa faci PR. E important sa faci si un master daca vei dori un job bun. De asemenea, vei face in toti 3 anii practica, incearca sa optezi pentru un stagiu acolo unde doresti pe jobul pe care il doresti. Meseriile in aceasta arie pot fi diverse, de la redactor/editor/freelance content writer la moderator tv, PR sau secretar de redactie. Tine foarte mult de ce iti doresti.

| BSwwatch a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta mai explicit nu am cum sa ti- dau, http://www.ghidjurnalism.ro/......nveti-aici succes!

| marianvranceanul1 a răspuns:

Meseriile jurnalist, ziarist, cameraman, soferul echipei de filmare, redactor la un ziar etc. Salariul depaseste usor 1000 euro.

| HeadUpAndSmile a răspuns:

Hey! cam aceleaşi întrebări mă frământă şi pe mine. O să-ţi spun ce am aflat şi eu.
Din câte am înţeles cele mai bune facultăţi de jurnalism sunt la Cluj, Sibiu, Bucureşti.
După facultate, depinde de preferinţele tale. Poţi deveni redactor la un ziat sau revistă, prezentator tv, reporter...
TRebuie să stăpâneşti foarte bine gramatica limbii române. Este necesară şi o limbă străină, preferabil engleza iar restul depind de cariera pe care doreşti s-o urmezi.
Dacă ai ceva talent la scris, este cu atât mai bine.
Mult succes! big grin