| kellyjamje12 a întrebat:

Hei TPU... Oare daca m-as duce la facultate la departamentul de Contabilitate si Informatica de Gestiune as putea lucra si altceva in afara de contabilitate si audit? Cercetator sau asistent economist, spre exemplu? Ma intereseaza daca departamentul acesta ma restrange doar in aria de contabilitate si audit sau nu. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Poti sa devii ce vrei dupa, chiar sa asezi pungi de lotto la raft la market. Ideal e sa-ti placa contabilitatea, pentru ca vei invata din plin asa ceva. Unele facultati au pana si contabilitate bancara, si, sa fim seriosi, cati apuca sa fie contabili intr-o banca? Dar vei da examen din asa ceva. In jurul contabililor se invart firmele, nu vei ramane somer, daca faci si CECCAR ul dupa. Pe de alta parte, o facjultate generala de economie nu te califica intr-o meserie anume, informatia e perisabila, vei fi cautat maximum 10 ani, dupa care greu iti vei mai gasi job. Nu prea exista job-ul de asistent economist, asistentul economist e ca si o secretara, face ce n-are chef economistul sa faca in ziua aia. Eu ti-as sugera sa mergi spre stomatologie, IT, daca contabilitate nu esti f convins. In cercetare s-au taiat fonduri si se taie constant.