| OtiliaIvancu a întrebat:

Hei, TPU! Sunt in clasa a douasprezecea, si inca nu m-am hotarat ce facultate o sa urmez mai departe! Una dintre optiuni ar fi Medicina, insa nivelul din Romania a decazut, si ma intreb: merita? Dar despre "Academia de Politie", ce parere aveti?
Multumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| AnneC a răspuns:

Medicina si Academia de Politie sunt extrem de diferite. E ca si cum ai compara marul cu parul.
Fa urmatorul lucru: compara responsabilitatile pe care le presupun cele doua facultati si raporteaza-le la aptitudinile/calitatile tale. Te poti uita si la seriale, insa stii cum sunt acestea, deloc raportate la realitate.
Daca poti lua legatura cu studentii celor doua facultati, incearca sa "storci" informatii de la acestia, intreaba-i tot ceea ce vrei sa stii. Este imposibil sa nu ai fosti colegi de liceu actuali studenti la cele doua facultati.

1 răspuns:
| cosmin1199 a răspuns:

La medicina e greu de tot, bani sunt putini in Romania si stai 6 ani in facultate, parca. Daca mergi pe medicina incearca sa inveti si o limba straina, in afara de engleza, franceza, spre exemplu ca dupa ce termini sa pleci afara. In Franta sunt apreciati medicii romani. La politie te repartizeaza prin alta parte a tarii si iti este asteptata greseala ca sa te dea afara, sa te "lucreze" chiar colegii invidiosi.