| MGK a întrebat:

Vreau sa devin detectiv criminalist, pentru ca am auzit ca este o meserie ok, dar as vrea sa stiu tot ce se poate, nu doar ca este buna/banoasa sau altceva.
Vreau sa stiu ce atributii as avea si multe detalii care ma ajuta sa descopar "viata de detectiv criminalist".
Multumesc.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cine a râs de tine cu o așa "meserie"?
Tu câți ani ai?
Pa, pa.

| MGK explică (pentru Legiuitoarea):

1. Doar pentru ca ma interesez de o posibila cariera in viata, nu inseamna ca a ras cineva de mine. Am vazut pe mai multe site-uri opinii despre ea.
2. 15, de ce?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MGK):

Bună din nou.
Nu am auzit de o astfel de carieră!
La 15 ani visezi frumos și tind să cred că urmărești numai filme polițiste!
Sigur nu ai asistat la o autopsie, garantat îți schimbi părerea, posibil să te adune de pe jos.
Pe site-uri nu spune și ce pregătire școlară să ai?
Coboară cu picioarele pe pământ!
Pa, pa.

| Neo12 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Lasă fata să urmeze ce vrea.
Nu o cunoşti ca să-i spui că o poate aduna de pe jos şi nici nu ştii unde a fost ea sau nu.
Poate meseria pe care vrea s-o urmeze se ocupă cu urmărirea şi detectarea criminaliştilor.

| MGK explică (pentru Legiuitoarea):

Spre marea ta uimire nu ma uit la filme politiste.
Nu am asistat la o autopsie, dar ma duc destul de des la spital, pentru ca tata lucreaza acolo.
Lucrurile astea nu mi se par deloc scarboase, sa stii.
Nu prea cred ca ma cunosti ca sa iti dai cu parerea despre mine.
Sunt cu picioarele pe pamant, stai linistita.
La 15 ani alti viseaza sa fie cantareti sau altceva.
Pe mine ma intereseaza viitorul meu, tocmai din acest motiv ma interesez din timp.
O seara faina in continuare! happy

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MGK):

Bună.
Și ce lucrează tatăl tău la spital?
Stai cuminte că nu vorbești cu o începătoare, m-am născut înaintea ta și lasă obrăznicia!
Bine că nu vrei să te faci "doctoriță" cum visează alții la vârsta ta.
Să ai succes!
Pa, pa.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Neo12):

Bună.
Nu sunt piedică în cariera nimănui, dar această funcție/ meserie NU EXISTĂ!
Pa, pa.

| Sadop a răspuns:

Detectiv criminalist. mhm, stai să lămurim o chestie.
Te referi la criminalist, cel care la o crimă ( sau orice altă infracţiune ) se ocupă cu fotografiatul, să ia amprente, fire de păr, etc şi apoi să le analizeze în laborator sau la persoana care investighează infracţiune, audiază martori, merge pe toate pistele posibile, etc?
Lămureşte-mă şi îţi voi da mai multe detalii.
Bravo ţie că îţi pasă de viitorul tău!

| MGK explică (pentru Sadop):

Ma refer la persoana care investigheaza infractiunea si toate cele.
Cu siguranta nu m-am exprimat eu bine.

| Sadop a răspuns (pentru MGK):

Nu-i nicio problemă.
Acela este un ofiţer sau un subofiţer al Poliţiei, care lucrează la departamentul Investigaţii Criminale.
Acolo poţi ajunge în două moduri :
Academia de Poliţie, Facultatea de Poliţie şi una dintre cele două specializări : Drept sau OSP.
La OSP faci 3 ani, ieşi ofiţer de poliţie, iar în anul 2 îţi alegi specializarea ( Rutieră, Crimă organizată, Investigaţii Criminale, etc ).
În funcţie de medie, opţiunea ta şi numărul de locuri scoase în judeţul respectiv, eşti repartizat la un IPJ din ţară.
La Drept faci 4 ani, ieşi ofiţer de poliţie şi ai şi diplomă de Drept ( ca şi cum ai absolvit şi Facultatea de Drept ), dar nu îţi alegi specializarea. În fiecare an faci câte una, iar la sfârşitul celor 4 ani vei fi repartizat pe una dintre ele ( POSIBIL Investigaţii Criminale ), dar abia la absolvire afli.
Repartizarea se face în acelaşi mod.
Pentru a ajunge la Academie trebuie să indeplineşti o serie de condiţii şi să dai admiterea, care constă în vizita medicală, examen pshiologic, examen fizic ( alergare de viteză 50 m plat, aruncarea mingii medicinale, alergare de rezistenţă 2000 m ) şi examen scris ( română - gramatică, limbă străină şi istorie.
Condiţiile le găseşti pe site-ul lor ( de ex : trebuie să ai cetâţenie română şi domociuliu stabil în România, să nu ai antecedente penale, să ai maxim 27 de ani, etc ).
2. Una dintre şcolile de poliţie de la Câmpina sau Cluj.
Admiterea e la fel ca la Academie, dar la examenul scris nu dai istorie.
Faci 2 ani, şi ieşi subofiţer.
Dacă mai ai întrebări, le aştept.
Baftă!

| jrockfreak a răspuns:

O prietenă de-a mea a vrut să fie detectiv criminalist dar nu a putut deaorece are astm și nu e voie să ai niciun fel de boală cronică, cu spatele etc. Ea de fapt voia să meargă la un liceu militar că te obișnuiești mai ușor cu munca sta, dar nici măcar înălțimea potrivită nu a avut-o. În orice caz, trebuie să fi bine pusă la punct cu istoria, legi etc. și să știi biologie și chimie.

| MGK explică (pentru jrockfreak):

Okay, merci.

| jrockfreak a răspuns (pentru MGK):

Pentru puțin. happy

| Perseverance a răspuns:

Criminalistica...hmmm...este un site pe net unde poti,, cerceta'' aceasta meserie.

Indiciu:Site romanesc.

| Vladutz_Marco_Isac_1998 a răspuns:

Sa vezi viata ca pe un mister, sa te comporti ca sherlock holmes, si sa ai dreptu ca asta trebuie happy