| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Sunt a 8-a si habar nu am pe ce profil sa merg la liceu. Multi spun ca pe mate-info ca ai mai multe porti deschise pe urma, dar nu ma atrage deloc, adica as vrea ca pe viitor sa devin avocat. Deci ar fi ok daca as merge pe profil economic chiar daca as alege o facultate de drept? Prima oara as vrea ca profil filologie intensiv pentru ca as vrea sa ma bazez mai intai pe limbile straine ca apoi sa pot pleca din tara daca nu am multe sanse in Romania. Deci, ajutor economic-filo?

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pentru drept si avocatura cel mai recomandat este profilul stiinte sociale si filologie, adica profilul uman.Deci alege una din filologie si stiinte sociale.La economic faci multe module economice si matematica destula deci te complici mult.happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti sigur(a) ca dreptul e calea pe care o vreo atunci nu are rost sa te complici nici cu economie nici cu mate info, filologia te va ajuta cel mai mult

| AC4S4 a răspuns:

Clar economic happy Daca vrei sa inveti engleza, inveti acasa, practic, nu la scoala. La economic faci matematica(in masura mai mica), dar la filologie din a XIa nu mai faci mate deloc!